Konkurs służy zebraniu wspomnień, dzienników i pamiętników pokazujących działania na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Organizator, którym jest Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa (IRWiR) Polskiej Akademii Nauk podpowiada, na jakie pytania powinna odpowiadać konkursowa praca:
- Jak zmieniło się Twoje życie osobiste i zawodowe?
- Czy Ty lub Twoi bliscy jesteście osobiście zaangażowani w działania na rzecz uchodźców?
- Na czym te działania polegają?
- Co zmieniło się w Twoim najbliższym otoczeniu i jak zmieniła się wieś/miejscowość?
- Jak zareagowały urzędy, szkoła czy firmy i organizacje pozarządowe?
- Jakie masz nadzieje, obawy albo oczekiwania wobec uchodźców i co sądzą Twoi sąsiedzi?
„Zasady Konkursu są proste: prowadź notatki, rób zdjęcia i opisuj z perspektywy Twojej i Twojej społeczności, co zmieniło się na skutek pojawienia się uchodźców. Wybierz dowolną formę, np. dziennika, relacji, pamiętnika, bloga lub inną; możesz też dołączyć zdjęcia, rysunki lub to, co uznasz za istotne. Objętość dokumentów nie jest z góry określona, ale prosimy o nie mniej niż kilkanaście stron pliku tekstowego lub podobną objętość wpisów na blogu. Zależy nam na szczerości, dlatego wszystkim zainteresowanym gwarantujemy anonimowość, także w przypadku publikacji materiałów. Nie przejmuj się brakiem umiejętności pisarskich – nas interesują autentyczne doświadczenie, przeżycia i podejmowane działania. Każda informacja będzie dla nas ważna. Z jednostkowych losów i indywidualnych problemów odtworzymy obraz społeczności lokalnych, w których pojawili się uchodźcy”.
Pracę można zgłosić na konkurs do 15 listopada 2022 r. Oprócz pracy należy przesłać skan/oryginał podpisanego oświadczenia oraz zgłoszenie konkursowe.
Ustanowiono nagrody za najlepsze prace: I nagroda – 3500 zł; II nagroda – 2000 zł; III nagroda – 1500 zł; trzy wyróżnienia – po 1000 zł.
Więcej informacji, regulamin, formularze – na stronie Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
Źródło: www.irwirpan.waw.pl