Zapowiedziana na czwartek 1 grudnia akcja honorowego krwiodawstwa będzie połączona z rejestracją potencjalnych dawców szpiku.
Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Kleszczowie, który zrzesza najbardziej aktywnych krwiodawców z terenu gminy, organizowaną raz w roku rejestrację Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego nazywa „Szpikomanią”. Łączenie akcji rejestracyjnej PDSK z akcją krwiodawstwa jest zasadne. W momencie oddawania krwi można – bez dodatkowych ukłuć – zadeklarować chęć dołączenia do bazy dawców. Pobierana jest przy tym niewielka ilość (ok. 10 ml) krwi w celu jej przebadania. Rejestracja w Kleszczowie zostanie zorganizowana we współpracy z łódzkim Ośrodkiem Dawców Szpiku. Jest to jeden z kilkunastu działających obecnie w Polsce ośrodków dawców szpiku.
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy pełnoletni, zdrowy tj. nie obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek w wieku 18-50 lat. Warto zaznaczyć, że wśród chętnych preferowani są ludzie młodzi między 18 a 30 rokiem życia, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku (maksymalnie do 50 roku życia) może upłynąć sporo czasu, niekiedy nawet kilkanaście lat.
Do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego nie mogą być włączone osoby chorujące m.in. na: choroby serca i nadciśnienie; hemofilię; epilepsję i inne choroby neurologiczne; anemię; choroby nerek i układu moczowego; gruźlicę; choroby autoimmunologiczne; choroby nowotworowe; cukrzycę; aktywną astmę.
Jak dowiadujemy się ze strony Fundacji DKMS obecnie w polskich rejestrach znajduje się blisko 2 mln potencjalnych dawców szpiku. Dlaczego zatem jest potrzeba dodawania do bazy kolejnych chętnych i zdrowych dawców? „Chociaż liczba dawców szpiku w polskich rejestrach robi wrażenie i bez wątpienia jest naszym powodem do dumy, to nie można powiedzieć, że jest ona wystarczająca. W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Na świecie – co 27 sekund. Prawdopodobieństwo na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynosi 1 do 20 000, a w przypadku, gdy pacjent ma rzadki genotyp, nawet 1 do kilku milionów. W Polsce ciągle co piąty pacjent nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy”.
Przypominamy również krwiodawcom o odpowiednim przygotowaniu się do oddania krwi. Nie powinni spożywać alkoholu 24 godz. przed udziałem w akcji, dobrze jest natomiast odpowiednio nawodnić organizm, pijąc większą ilość wody. W dniu akcji krwiodawca powinien zjeść lekkostrawne śniadanie. Idąc na akcję należy zabrać z sobą dowód tożsamości. Z każdym potencjalnym dawcą krwi lekarz przeprowadzi wywiad zdrowotny.
Zaplanowana na 1 grudnia akcja krwiodawcza i rejestracja PDSK odbędą się na terenie kompleksu SOLPARK w Kleszczowie przy ul. Sportowej 8 w godz. 9 do 13.