Z okazji Światowego Dnia AIDS, który przypada 1 grudnia, warto przypomnieć o kampanii społecznej #jedynytakitest.
Celem działań prowadzonych od 16 listopada jest zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV.
„Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. A to nieprawda! Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania!
Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat” – można przeczytać na stronie wspomnianej kampanii społecznej.
W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.
Podajemy adresy dwóch punktów PKD, położonych najbliżej Kleszczowa:
- PKD przy Łódzkim Centrum Medycyny Specjalistycznej, ul. Piotrkowska 5, Łódź, 1. piętro, pokój 12; godziny otwarcia: poniedziałki 16.00-19.00, środy 16.00-19.00;
- PKD przy Stowarzyszeniu MONAR Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Częstochowie, ul. Ogrodowa 66, Częstochowa; godziny otwarcia: czwartek 17:00-20:00.
Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS ma na celu przekonać Polaków, że wiedza na temat własnego statusu serologicznego to wiedza ratująca życie. Autorzy kampanii podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy. Nie ma grup ryzyka, to my podejmujemy ryzykowne zachowania.
Więcej informacji – na stronie: jedynytakitest.aids.gov.pl lub pod numerem telefonu Ośrodka Informacji Krajowego Centrum ds. AIDS: 22 331 77 66.