Specjalny czujnik zainstalowany w pobliżu Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kleszczowie pozwala na sprawdzanie jakości powietrza.
Ten punkt pomiarowy jest elementem Łódzkiej Regionalnej Sieci Monitoringu Powietrza (ŁRSMP), która powstaje dzięki współpracy z korporacją Airly. Część pilotażową projektu ŁRSMP Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zrealizował w roku 2020. Zamontowano wówczas 10 czujników. Etap zrealizowany w 2021 roku przyniósł efekt w postaci kolejnych 25 czujników, rozmieszczonych w różnych lokalizacjach naszego regionu (w tym np. w bełchatowskim szpitalu). Najwięcej czujników (aż 55) zostało zamontowanych w III kwartale roku 2022. W tej grupie zdecydowanie najwięcej miejsc stanowiły placówki oświatowe naszego regionu, w tym również szkoła podstawowa w Kleszczowie.
Sieć sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego składa się z czujników, które monitorują nie tylko stężenia cząsteczek stałych (PM1, PM2.5, PM10) obecnych w powietrzu. Można dzięki nim dowiedzieć się o aktualnej temperaturze, ciśnieniu, wilgotności powietrza oraz sile wiatru. Wyniki pomiarów odnoszących się do Kleszczowa można odczytać bezpośrednio na głównej stronie szkoły (www.spkleszczow.pl), są również dostępne na mapach online udostępnianych przez Airlya oraz na urządzeniach z aplikacją mobilną Airly (w wersjach Android i iOS).
Załączona grafika pokazuje odczyt z kleszczowskiego czujnika z godzin porannych 15 lutego br.