Nowością w tegorocznym naborze wniosków od rolników jest m.in. zadeklarowanie dobrowolnych działań, takich jak ekoschematy.
Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił on 3 hektary, a od tego roku został obniżony do 1 hektara. Istotne jest, że płatność taką przyznaje się do pierwszych 30 hektarów. Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których można otrzymać dofinansowanie (dotychczas było to 50 hektarów).
Od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba między innymi stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, czyli cross-compliance i zazielenienia).
Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej, zgodnej z ochroną środowiska.
Ekoschematów jest 6, ich wdrożenie w gospodarstwie zależy od rolnika, ale nie stosując ekoschematów w swoim gospodarstwie rolnik godzi się na obniżenie stawek dopłat bezpośrednich.
Na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie została utworzona zakładka „Najczęściej zadawane pytania w zakresie ekoschematów”, za pomocą której doradcy oraz wszyscy zainteresowani mogą kierować pytania dotyczące zasad uzyskiwania środków finansowych na realizację ekoschematów. W dniu 27 kwietnia na wskazanej stronie były zamieszczone 42 pytania wraz z odpowiedziami.
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok trwa do 15 maja. Wnioski będzie można składać również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 procent.
Prawo dokonywania poprawek we wnioskach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają do 31 maja. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami również będą obniżane o 1 procent za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.