Maturzyści z małych miejscowości i niezamożnych rodzin mogą ubiegać się o dofinansowanie na I rok studiów dziennych.
O Stypendium Pomostowe może się ubiegać każdy tegoroczny maturzysta pochodzący ze wsi lub niewielkiej miejscowości (do 20 tys. mieszkańców), który jest członkiem niezamożnej rodziny (dochód na osobę nie może przekraczać 2.443 zł brutto), uzyskał na maturze odpowiednią ilość punktów (tzn. minimum 100 – zgodnie z algorytmem programu) i zostanie przyjęty na I rok studiów stacjonarnych w polskich publicznych uczelniach w roku akademickim 2023/2024.
Kandydat do stypendium musi ponadto spełnić jeden z poniższych warunków:
- być dzieckiem byłego pracownika PGR, być uczestnikiem finałowego etapu olimpiad przedmiotowych w szkole średniej,
- należeć do rodziny wielodzietnej lub być wychowankiem rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka,
- posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej uczestniczącej w bieżącej edycji programu.
Rekrutacja do programu jest prowadzona online poprzez stronę www.stypendia-pomostowe.pl. Na tej stronie są też dodatkowe informacje o stypendiach. Aplikacja do składania wniosków będzie aktywna do 18 sierpnia br.
Stypendium na I rok studiów wynosi 7000 zł i jest wypłacane w ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego. Studenci osiągający dobre wyniki w nauce mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów umożliwiających odbycie części studiów za granicą, staży za granicą, stypendiów doktoranckich oraz warsztatów pozwalających rozwijać tzw. kompetencje miękkie.