Gminne Święto Plonów odbyło się w niedzielę 20 sierpnia w Kleszczowie.
Rozpoczęła je tradycyjna w obrzędowości dożynkowej dziękczynna Msza Święta, koncelebrowana przez księży parafii rzymskokatolickich w Kleszczowie oraz Łękińsku. Kazanie wygłosił ks. proboszcz Sławomir Bednarski. Na zakończenie mszy dokonał też poświęcenia bochenków chleba oraz dożynkowych wieńców.
Ze słowami podziękowań do rolników z gminy Kleszczów zwrócił się wójt Sławomir Chojnowski. W okolicznościowym wystąpieniu mówił o trudach prowadzenia gospodarstw w obecnych warunkach pogodowych i realiach ekonomicznych. Podkreślił również znaczenie wsparcia, które przysługuje rolnikom doświadczającym strat w uprawach. Dziękował gminnym instytucjom i spółkom za wszelkie działania, podtrzymujące działalność rolniczą w coraz bardziej uprzemysłowionej gminie Kleszczów.
Starostami tegorocznych dożynek byli mieszkający w Rogowcu Piotr Załoga i Zdzisława Nagoda. Z ich rąk pięknie wypieczone bochenki chleba przyjęli: wójt gminy Kleszczów – Sławomir Chojnowski, przewodnicząca Rady Gminy Kleszczów – Katarzyna Biegała, a także księża, reprezentujący parafie naszej gminy. Następnie odbyła się ceremonia przekazania dożynkowych wieńców oraz ogłoszenie wyników konkursów: na najschludniejszą posesję w gminie Kleszczów, na najzdrowszy bochen chleba, na najsmaczniejsze ciasto z owocami, na największe, najdziwniejsze warzywo i owoc. Laureaci odebrali dyplomy i nagrody.
Od godz. 16.30 uczestnicy Dożynek Gminnych przenieśli się na teren parkingu przy ul. Sportowej, gdzie ustawione zostały stoiska gastronomiczne i handlowe, urządzenia zabawowo-rekreacyjne oraz duża scena z nagłośnieniem. Przy upale przekraczającym 30 st. C publiczność najchętniej wybierała miejsca zacienione parasolami, gdzie można było m.in. zasiąść do degustacji dań, podawanych na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich „Woliczanki” oraz do pokonkursowej degustacji ciast z owocami i chlebów. Zaprosił na nią organizator tychże konkursów – Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie.
W programie dożynkowej zabawy przeplatały się różne nurty i style muzyczne. Zespół KARCZMARZE pochwalił się bogatą mozaiką melodii pogranicza (utwory polskie, słowackie, węgierskie, ukraińskie, bałkańskie i żydowskie), a w repertuarze popularnej grupy KRYWAŃ dominowała muzyka Podhala. Zespół UNIVERSE przypomniał najbardziej znane utwory z 40-letniego dorobku. Po tym występie wszedł na scenę raper WAC TOJA, który przyciągnął niemałe grono nastoletnich fanów. Na finał koncertowej części dożynkowego festynu wystąpiła CLEO z zespołem.
Ta krótka relacja z kleszczowskich dożynek byłaby niekompletna, gdybyśmy nie wspomnieli o atrakcjach pozascenicznych. W oddalonym od sceny, a więc cichszym miejscu, trwały w najlepsze harce i zabawy dla dzieci, a instruktorzy GOK prowadzili też warsztaty i zajęcia. Innego typu warsztaty odbywały się po przeciwnej stronie placu, gdzie można było spróbować swoich sił w przygotowaniu ciasta na chleb, pieczony następnie w foremkach w potężnym piecu. Przy długim stole, gdzie odbywał się ten piekarniczy show, trudno było znaleźć wolne miejsce.