Od 1 listopada z profilaktycznej mammografii i cytologii na NFZ może korzystać więcej kobiet.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest natomiast wykrywany u ok. 3 tys. pań rocznie. Stanowi ponad 10 proc. nowotworów u kobiet. Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie.
Tylko 20 proc. przypadków raka piersi jest rozpoznanych we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na jej wyleczenie są bardzo duże. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50-69 lat. Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą zrobić panie w wieku 45-74 lata. Na to badanie nie trzeba skierowania. W ramach badań przesiewowych można je wykonywać co dwa lata.
Również profilaktyczna cytologia obejmuje również więcej kobiet. Do tej pory z badań służących do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy korzystały panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada program obejmuje kobiety od 25 do 64 roku życia.
Profilaktyczne badania cytologiczne finansowane przez NFZ kobiety mogą realizować co trzy lata, natomiast u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) cytologia powinna być wykonywana co roku.
Źródło: NFZ