Po raz trzeci z rzędu Gmina Kleszczów zwyciężyła w ogólnopolskiej rywalizacji, uzyskując ten zaszczytny tytuł wśród gmin wiejskich i małych gmin miejsko-wiejskich.
Wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, który na zamówienie Serwisu Samorządowego PAP opracował prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, zostały ogłoszone 16 listopada. W każdej z 2477 gmin w Polsce przebadano ponad 60 wskaźników, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców. „Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych” – informują organizatorzy.
Wyniki rankingu podano z podziałem na kategorie, uzależnione od wielkości danego miasta czy gminy. W kategorii „Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców” najwyższa lokata przypadła Gminie Kleszczów. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły: 2. Dziwnów; 3. Lubin; 4. Jerzmanowa; 5. Ustronie Morskie.
Wśród miast na prawach powiatu zwyciężyła Warszawa, w kategorii „Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu” – Osielsko. Czołówkę gmin z siedzibą powiatu otwiera Stalowa Wola, a wśród gmin miejskich i gmin miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców najwyżej oceniono Gogolin.
Kleszczów powtórnie zwyciężył również w rankingu, w którym wybierano „Gminy dobre do życia w obszarze funkcjonowania rodziny”. O miejscu w tym zestawieniu decydowała punktacja zebrana w oparciu o te wskaźniki, przy pomocy których – jak informują autorzy zestawienia – „samorządy mogą wpływać na poczucie szczęścia i satysfakcji rodzin mieszkających na terenie danej gminy”. Zwycięzcami w pozostałych kategoriach zostały w tym rankingu: Rzeszów, Boguchwała, Jarosław i Krynica-Zdrój.
Gminę Kleszczów podczas uroczystego ogłoszenia wyników reprezentowała skarbnik gminy, Agata Karbownik.
Szczegółowy raport omawiający metodologię i wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” (top50 dla każdej kategorii) można pobrać w formacie PDF ze strony https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/wyniki. Blisko 50-minutowa relacja z gali została zamieszczona na portalu Youtube.
Foto z uroczystości: Polska Agencja Prasowa