Po opadach śniegu na właścicieli i zarządców obiektów budowalnych spadają dodatkowe obowiązki.
Do takich zimowych obowiązków należy usuwanie śniegu, lodu albo tzw. błota pośniegowego sprzed budynku, a dokładniej z przylegającego do niego chodnika. Śniegu nie można przy tym przesuwać na pobliską jezdnię! W przypadku oblodzenia chodnika warto stosować piasek. Używanie soli powoduje degradację środowiska, w tym także pobliskich roślin.
Kolejnym obowiązkiem właściciela / zarządcy budynku jest usuwanie nadmiaru śniegu zalegającego na dachu, a także pozbywanie się sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które spadając podczas odwilży mogłyby zagrozić przechodniom, albo spowodować szkody w mieniu (np. uszkodzenia parkujących samochodów).
Zagrożeniem może być również ciężki, mokry śnieg zsuwający się z dachu lub zalegający na dachu płaskim. W pierwszym przypadku trzeba liczyć się z możliwością uszkodzenia przedmiotów znajdujących się w pobliżu budynku, a w drugim – z naruszeniem konstrukcji budynku. Pamiętajmy przy tym, że prace związane z usuwaniem śniegu z dachu muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.
Na koniec informacja o sankcjach. Zgodnie z art. 91a ustawy Prawo budowlane ten, kto użytkuje obiekt budowlany w sposób niezgodny z przepisami podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.