Zbliżająca się wiosna zwiastuje rozpoczęcie prac pielęgnacyjnych drzew i krzewów.
W związku z tym apelujemy o wykonywanie zabiegów zgodnie ze sztuką ogrodniczą czyli w taki sposób, który jak najmniej zaszkodzi drzewom. Pełnią one wiele istotnych funkcji zarówno dla ludzi, jak i całego środowiska naturalnego.
W szczególności drzewom przypisuje się produkcję tlenu poprzez proces fotosyntezy, absorbcję dwutlenku węgla, redukcję zanieczyszczenia powietrza czy zmniejszenie hałasu (gęste korony pochłaniają odgłosy ulicznego zgiełku). Aby spełniać wszystkie te funkcje drzewa muszą zachować równowagę pomiędzy koroną a podziemnym systemem korzeniowym.
W świetle ustawy o ochronie przyrody
Powołując się na art. 4. ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody przypominamy, że obowiązek dbałości o przyrodę jest nałożony nie tylko na organy administracji publicznej, lecz także na osoby prawne, inne jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne. Posiadacz terenu przeprowadza zabiegi i cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów we własnym zakresie. Mają one być jednak wykonywane według wskazań, zawartych w ustawie o ochronie przyrody i zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych nie jest wymagane zezwolenie.
Zabiegi wykonywane w obrębie koron drzew zostały opisane w art. 87a ust. 2 ustawy o ochronie przyrody. Nie mogą one prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30 proc. korony ukształtowanej w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:
- usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
- utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
- wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.
Usunięcie gałęzi przekraczające 30 proc. korony jest traktowane jako uszkodzenie drzewa, a usunięcie gałęzi większe niż 50 proc. korony stanowi zniszczenie drzewa.
Ważne terminy i zasady
Przy planowaniu zabiegów pielęgnacyjnych oraz przy wycinaniu drzew i krzewów na podstawie stosownego zezwolenia należy przestrzegać okresu ochronnego miejsc lęgowych ptaków chronionych. W okresie od 1 marca do 15 października zakazuje się usuwania gniazd ptasich m.in. z terenów zieleni. Naruszenie m.in. miejsc lęgowych ptaków chronionych w podanym okresie jest traktowane co najmniej jako wykroczenie (art. 131 ust. 14 ustawy o ochronie przyrody).
Redukowanie korony drzewa w stopniu uniemożliwiającym odbudowę jej pierwotnego kształtu (ogławianie) przyspiesza proces usychania drzewa. Usunięcie zbyt dużej części korony podlega wysokiej karze pieniężnej za jego zniszczenie. Za zniszczenie drzewa zawsze odpowiada posiadacz nieruchomości, na której one rosło (art. 88 i art. 89 ustawy o ochronie przyrody).
Apelujemy, by mieszkańcy gminy nie prowadzili we własnym zakresie cięć drzew rosnących w pasie drogowym oraz drzew znajdujących się na działkach Gminy Kleszczów. Zabiegi pielęgnacyjne (z zachowaniem podanych wcześniej zasad) można prowadzić wyłącznie przy roślinach, rosnących na terenie, którego jesteśmy właścicielem lub posiadamy zgodę właściciela.
Szczegółowe informacje, dotyczące zasad usuwania drzew można uzyskać pod nr. tel. 44 731-66-32, natomiast zgłaszanie drzew do przycięcia na działkach gminnych odbywa się na nr tel. 44 731-66-46.