Leczenie uzdrowiskowe jest skuteczne i jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca rodziców do korzystania z tej formy terapii dzieci i młodzieży.
Z leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać osoby ubezpieczone po otrzymaniu skierowania. Najczęstsze schorzenia młodych kuracjuszy, kwalifikujące się do takiego leczenia to: nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, wady postawy, otyłość czy choroby kardiologiczne.
O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz. Leczenie jest dostępne dla dzieci już od ukończenia trzeciego roku życia. Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.
W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad 7 tys. dzieci, a za udzielone świadczenia Fundusz zapłacił 35,4 mln zł. W Łódzkiem z leczenia sanatoryjnego skorzystało ponad 27 tys. kuracjuszy, w tym 62 dzieci bez opiekuna od 3 do 18 lat i 127 z opiekunem od 3 do 6 lat. Dzieci na podstawie złożonych skierowań kierowane są na leczenie do miejscowości takie jak: Dąbki, Ciechocinek, Goczałkowice, Szczawnica, Rabka czy Rymanów.
Czas od momentu otrzymania e-skierowania przez Łódzki NFZ do wyjazdu to 4 miesiące lub krócej.
Dzieci mogą zostać zakwalifikowane na:
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – czas trwania leczenia 21 dni, co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio 3 zabiegi dziennie
- uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – czas trwania leczenia 27 dni, co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio 3 zabiegi dziennie.
Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają również zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Dlatego leczenie może odbywać się przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.
W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z:
- balneoterapii – leczenia z użyciem surowca naturalnego
- kuracji pitnych i inhalacji
- hydroterapii
- ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii
- kinezyterapii
- masażu leczniczego
- gimnastyki indywidualnej i zbiorowej
- edukacji dla zdrowia – nauki zdrowego stylu życia (racjonalne odżywianie, aktywność fizyczna).