Lista placówek oświatowych
- Publiczne Przedszkola Samorządowe w Kleszczowie, w Łuszczanowicach i w Łękińsku
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczowie
- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych, w skład którego wchodzą Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II
Przedszkola
Przedszkola w gminie Kleszczów prowadzą rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności. Zróżnicowana oferta zajęć edukacyjnych umożliwia dzieciom osiągnięcie tzw. dojrzałości szkolnej. Pośród wielu zajęć dodatkowych, które inspirują do działania i rozwijają wyobraźnię twórczą, są także zajęcia wspomagające prawidłowy rozwój dziecka. Takie zajęcia jak gimnastyka, taniec nowoczesny, czy rytmika sprzyjają nie tylko wszechstronnemu rozwojowi, lecz są także źródłem dobrej zabawy i rozrywki ruchowej.
Współpraca ze szkołami
W ramach współpracy szkół z przedszkolami inicjowanych jest wiele działań o charakterze kulturalno-edukacyjnym, dzięki czemu dzieci nie tylko integrują się ze starszymi kolegami, lecz także biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Tego typu zajęcia prowadzone w salach przedmiotowych pomagają dzieciom wkroczyć w nowy etap edukacji. W ramach specjalnych programów, jak np. Uniwersytet Przedszkolaka czy Licealiści w Przedszkolu, najmłodsi otrzymują możliwość uczestniczenia w zajęciach o charakterze eksperymentalnym z wykorzystaniem inspirujących form i metod pracy.
Strony www przedszkoli
Informacje o kryteriach rekrutacji oraz terminach postępowania rekrutacyjnego, jak również o prowadzonych w placówce zajęciach, organizowanych wycieczkach i spotkaniach, a także realizowanych z udziałem dzieci działaniach artystycznych znaleźć można na poniższych stronach internetowych:
- Publiczne Przedszkole Samorządowe w Kleszczowie
- Publiczne Przedszkole Samorządowe w Łękińsku
- Publiczne Przedszkole Samorządowe w Łuszczanowicach
Szkoły podstawowe
Szkoły podstawowe w gminie Kleszczów realizują koncepcję pracy ukierunkowaną przede wszystkim na rozwój uczniów nie tylko w wymiarze intelektualnym, lecz także społecznym. Placówki organizują różnorodne zajęcia pozalekcyjne służące rozwijaniu zainteresowań i wyrównywaniu szans edukacyjnych, co sprzyja integracji dzieci z różnego rodzaju potrzebami edukacyjnymi.
Innowacyjne nauczanie
Szkoły podstawowe zaliczają się do grona Szkół Odkrywców Talentów. Tytuł ten otrzymują placówki, które podejmują systematyczne działania zorientowane na rozwijanie uczniowskich talentów. Szkoły realizują ponadto wiele innowacyjnych programów, m.in. z zakresu doskonalenia umiejętności lingwistycznych, popularyzacji czytelnictwa, bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozwijania zdolności matematycznych czy też poprawnej pisowni.
Edukacja informatyczna
Istotnym elementem programu nauczania szkół podstawowych jest edukacja programistyczna. Zarówno szkoła podstawowa w Kleszczowie jak i w Łękińsku zgłaszają się do programów kształtujących dobre nawyki cyfrowe, np.: „Tydzień Kodowania”, „Zaprogramuj Przyszłość” czy „Mistrzowie Kodowania”.
Aktywność szkoły i uczniów
Realizując statutowe zadania, szkoły podstawowe z Gminy Kleszczów skupiają się na działaniach ukierunkowanych na indywidualny rozwój uczniów i uwzględniających zróżnicowane potrzeby edukacyjne. Jednym z wymagań stawianych szkołom w obszarze efektów działalności jest aktywność uczniów. Rolą placówek w tym zakresie jest stwarzanie młodzieży sytuacji dających możliwość wykazania własnej inicjatywy i pogłębiania swojej wiedzy dzięki efektywnemu doborowi metod i form pracy.
Strony www szkół podstawowych
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące szkół podstawowych znajdujących się na terenie Gminy Kleszczów można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych placówek.
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczowie
- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie proponuje ofertę kształcenia w Technikum Nowoczesnych Technologii i Liceum Ogólnokształcącym odpowiadającą na wyzwania i zmiany zachodzące na rynku pracy.
Technikum Nowoczesnych Technologii
Technikum Nowoczesnych Technologii zapewnia uzyskanie profesjonalnego przygotowania do pracy w takich działaniach jak automatyka czy mechatronika. Odpowiednio wykwalifikowana kadra dydaktyczna oraz nowoczesne zaplecze naukowe gwarantują rzetelną edukację w komfortowych warunkach.
Patronat PGE GiEK S.A.
21 lutego 2018 r. pomiędzy przedstawicielami Grupy Kapitałowej PGE a Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie podpisano porozumienie w sprawie utworzenia klas patronackich kształcących w zawodzie technik mechanik i technik automatyk. Obowiązujące przez 10 lat porozumienie przewiduje formy wspierania kształcenia zawodowego polegające na organizacji zajęć praktycznych, praktyk zawodowych, a także dodatkowych szkoleń.
W klasie o profilu „technik mechatronik” uczniowie zdobywają kwalifikacje zawodowe oznaczone symbolami EE. 02. (montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych) oraz EE. 21. (eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych).
W klasie o profilu „technik automatyk” absolwenci zdobywają kwalifikacje oznaczone symbolem EE. 17. (montaż i uruchamianie urządzeń automatyki przemysłowej) oraz EE. 18. (przeglądy, konserwacja, diagnostyka i naprawa instalacji automatyki przemysłowej).
Praktyka podstawą kształcenia zawodowego
Technikum Nowoczesnych Technologii stwarza wiele możliwości sprzyjających rozwojowi umiejętności praktycznych, nie tylko poprzez organizację wyjazdów szkoleniowych, warsztatów i zajęć laboratoryjnych, lecz również poprzez włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodzieży. Jedną z wielu takich inicjatyw wspierających naukę poprzez praktykę jest organizacja Dnia Przedsiębiorczości. Program polegający na odbyciu jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy ma pomóc w bardziej świadomym podjęciu decyzji dotyczącej zarówno drogi edukacyjnej, jak i zawodowej. Od kilku lat ZSP w Kleszczowie należy do grona najaktywniejszych organizatorów Dnia Przedsiębiorczości.
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II oferuje bogaty wybór kierunków kształcenia. Istnieją tutaj cztery oddziały licealne. Aby ułatwić młodzieży wybór dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej, szkoła zapewnia udział w zróżnicowanych formach zajęć dydaktycznych.
Profile klas
Przy wyborze profilu klasowego uczniowie koncentrują się głównie na przedmiotach, z których będą zdawać maturę. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania odnoszące się do profilu zainteresowań zawodowych łatwiej o dokonanie wyboru najodpowiedniejszego profilu kształcenia. Liceum w Kleszczowie oferuje kształcenie w klasach o profilu:
- matematycznym, adresowanym do osób wiążących swoją przyszłość ze studiami technicznymi na kierunkach ścisłych i technicznych. Matematyka, fizyka i język angielski realizowane są w rozszerzonym programie nauczania,
- językowym, umożliwiającym naukę trzech języków obcych: języka angielskiego, języka niemieckiego i hiszpańskiego lub francuskiego. Zajęcia lingwistyczne odbywają się w małych grupach o różnym poziomie zaawansowania. Języków obcych uczniowie uczą się nie tylko w szkole, ale także podczas wymian międzynarodowych, obozów naukowych i praktyk zagranicznych. Sugerowane kierunki studiów to: filologie obce, turystyka, hotelarstwo, kulturoznawstwo,
- medyczno-ratowniczym, adresowanym do uczniów chcących przyswoić wiedzę z zakresu współczesnej medycyny, genetyki czy też podstaw racjonalnego żywienia. Program nauczania w zakresie rozszerzonym realizowany jest z biologii, chemii i języka angielskiego. W ramach zajęć z ratownictwa medycznego uczniowie zdobywają teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia odbywają się nie tylko w liceum, lecz również na Uniwersytecie Śląskim.
Strona www Zespołu Szkół Ponadpodstawowych
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do Liceum oraz Technikum, najświeższe aktualności z życia szkoły oraz inne przydatne materiały można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.