Szanowni Mieszkańcy, w trosce o ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza, przypominamy o zasadach związanych ze spalaniem odpadów w piecach domowych. W Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz spalania śmieci w przydomowych kotłowniach.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do celów grzewczych można wykorzystywać wyłącznie materiały, których spalanie nie wpływa negatywnie na środowisko. Nie wolno palić m.in. plastikowych opakowań i butelek, zużytych opon i przedmiotów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych i sztucznej skóry, opakowań po lakierach i farbach oraz drewnianych elementów pokrytych lakierem. Za niestosowanie się do zakazu grożą dotkliwe kary finansowe.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. 2006 nr 75 poz. 527) dopuszcza się wykorzystywanie do celów grzewczych wyłącznie tych odpadów, których termiczne przekształcenie w instalacjach domowych nie spowoduje negatywnego wpływu na środowisku, są to:
1) odpady z rolnictwa i gospodarki leśnej,
2) opakowania z papieru i tektury oraz opakowania z drewna,
3) odpady z produkcji drewna: odpady kory i korka, trociny i wióry, ścinki, drewno nie zawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych,
4) odpady budowlane: drewno z budów i remontów, o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi.
Odpady te mogą być spalane wyłącznie w piecach do tego przystosowanych.
Szanowni Mieszkańcy, jeśli macie informacje na temat osób palących śmieciami prosimy w pierwszej kolejności kontaktować się z Policją. W przypadku zagrożenia pożarowego – wezwać Straż Pożarną.
Na gruncie kodeksu wykroczeń w przypadku ujawnienia spalania odpadów w piecach, kotłach, czy w ogniskach na terenie nieruchomości, policjant może nałożyć mandat w kwocie od 20 do 500 złotych. W razie skierowania postępowania na drogę sądową, zasądzona kara grzywny za to wykroczenie może wynieść nawet do 5000 złotych.