Nowa publikacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ma za zadanie przygotować mieszkańców Polski do postępowania w sytuacji kryzysowej.
„Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” udostępniony 5 kwietnia na rządowym portalu GOV.pl zawiera zbiór zaleceń, które mogą być przydatne na co dzień (np. w sytuacji dłuższego braku dostaw energii elektrycznej czy podczas udzielania pomocy ofiarom wypadku), jak też w sytuacjach takich, jak chemiczne skażenie terenu, bądź konieczność ewakuacji z danego terenu. Inne zalecenia, zawarte w 36-stronicowym poradniku odnoszą się do tego, jak chronić się przed dezinformacją, jak nie ulec panice, jak się zachować podczas alarmu, co oznaczają poszczególne sygnały alarmowe.
Duża część publikacji odnosi się do tego, jak zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich w sytuacji wojennej, np. co zrobić, gdy usłyszymy strzały, jak zachować się podczas wybuchów, jak postępować w sytuacji zakładniczej. „Jeżeli ucieczka i kryjówka nie zdały egzaminu – walcz. Wykorzystaj wszystkie swoje atuty. Nie bój się zranić napastnika – to on jest „tym złym”. Twoja bierność może zadecydować o życiu wielu innych osób” – to jedna z rad RCB.
Bardzo ważną częścią poradnika są informacje o plecaku ewakuacyjnym i o tym, co powinno wchodzić w jego skład.
Przygotowaniu tej kolejnej publikacji RCB przyświecał taki cel jak poprzednim akcjom informacyjnym czyli budowanie społeczeństwa odpornego na zagrożenia i umiejącego radzić sobie w sytuacjach trudnych. Dotychczasowe poradniki odnosiły się do takich zdarzeń, jak np. powodzie, silne wichury, bezpieczeństwo w zimie. Trwająca od kilku tygodni wojna za naszą wschodnią granicą skłoniły RCB do przygotowania zaleceń przydatnych także na czas wojny bądź zagrożeń związanych z atakiem bronią masowego rażenia.