Od 1 czerwca Łódzki NFZ podpisał umowy z 2 nowymi dodatkowymi poradniami dla osób z autyzmem. Jak informuje Fundusz dzieci uzyskają szybciej diagnozę i specjalistyczną pomoc.
Liczba dzieci z diagnozą autyzmu i liczba udzielanych im świadczeń (badań i porad) rośnie. W Łódzkiem od 2020 roku liczba pacjentów wzrosła w ciągu 2 lat o 504 chorych. W 2023 r. województwo łódzkie uplasowało się na 2. miejscu w Polsce, po Mazowszu, pod względem liczby świadczeń udzielanych w poradniach dla dzieci z autyzmem.
Łódzki NFZ podpisał umowy z 2 nowymi dodatkowymi poradniami dla osób z autyzmem dziecięcym lub innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju. To poradnie w Łodzi i w Łowiczu.
NOWE PORADNIE
1. Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi, ul. Aleksandrowska 159, Łódź, tel. 42 652 96 39
2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej W Pniewach, ul. Świętojańska 1b, Łowicz, tel. 731 088 044, e-mail: autyzm.lowicz@zozpniewy.pl
W Łódzkiem w 2022 roku z diagnostyki i terapii skorzystało 2491 pacjentów, w tym 1232 chłopców wieku do 13 r.ż. i 299 dziewczynek do 13 r.ż. W okresie od I do V 2023 r. z poradni korzystało 2019 pacjentów, w tym 890 chłopców do 13 r.ż., i 256 dziewczynek do 13 r.ż.
-Dla Łódzkiego NFZ świadczenia w zakresie psychiatrii i psychologii dzieci i młodzieży są priorytetem. Staramy się sukcesywnie zwiększać dostępność do diagnostyki i leczenia, ogłaszamy konkursy na takie świadczenia. Cieszymy się, że tym razem udało się podpisać umowy z poradniami, które zapewnią dzieciom i młodzieży specjalistyczną pomoc. Jesteśmy liderem w Polsce, jeśli chodzi o liczbę świadczeń udzielonych świadczeń w poradniach dla osób z autyzmem, w pierwszych 5 miesiącach 2023 poradnie z umowami z Łódzkim NFZ udzieliły niemal 23 tys. świadczeń – Artur Olsiński dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
W Łódzkiem dzieci z autyzmem mogą korzystać: z koordynowanej opieki nad osobami z całościowymi zaburzeniami rozwoju, poradni dla osób z autyzmem dziecięcym i całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz z Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, czyli poradni zdrowia psychicznego na II poziomie referencyjnym.