Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Łękińsku zorganizowano kolejne zajęcia z eksperymentami, to ramach projektu świetlicowego. Dzięki tego typu lekcji uczniowie z większą pasją i zainteresowaniem poznają tajemnice otaczającego nas świata.
Podczas jednych z zajęć uczniowie mogli zobaczyć ,,żywą magię” czyli, jak nadmuchać balon za pomocą sody oczyszczonej i octu – za pomocą tego prostego eksperymentu, zademonstrowano podstawy chemii.
Jak działa eksperyment samodmuchającego się balonu? Gdy soda oczyszczona łączy się z octem (kwasem octowym), zachodzi reakcja chemiczna, która powoduje powstanie dwutlenku węgla. Działa to na zasadzie neutralizacji kwasu przez zasadę, gdzie jednym z produktów jest gaz.
Eksperyment z Nurkującą Strzykawką. To doświadczenie pozwoliło zrozumieć uczniom, jak działa ciśnienie atmosferyczne oraz wypór Archimedesa. Wykorzystaliśmy strzykawkę, wodę i plastelinę, aby stworzyć efektowną rakietę nurkującą.
Eksperyment z pływającą górą lodową. To doświadczenie ilustrowało zjawisko pływalności lodu. W tym eksperymencie część góry lodowej była pod wodą, a mniejsza część wystaje ponad powierzchnię wody. Wcześniej woda została zamrożona w pojemniku plastikowym. Kiedy nauczyciel włożył „górę lodową” do miski z wodą, uczniowie mogli zaobserwować, że część lodu, która była pod wodą, była niewidoczna, ale nadal wpływa na pływalność całej góry lodowej, natomiast mniejsza część, która wystawała, była widoczna i stanowiła tylko niewielki ułamek całkowitej masy góry lodowej.