Tabletki przeznaczone dla mieszkańców gminy będą wydawane tylko po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego.
W ramach działań prewencyjnych, podjętych w Polsce z powodu zagrożenia wybuchem elektrowni atomowej zajętej na Ukrainie przez wojska rosyjskie, Gmina Kleszczów odebrała zapas przeznaczonych dla mieszkańców tabletek, zawierających jodek potasu. Zostały one zdeponowane w czterech punktach, z których będą wydawane w przypadku ogłoszenia zagrożenia skażeniem promieniotwórczym.
Lokalizacja punktów:
● nr 1 – Kleszczowska Przychodnia Salus, Kleszczów, ul. Osiedlowa 2 – wejście główne,
● nr 2 – Kleszczowska Przychodnia Salus, Kleszczów, ul. Osiedlowa 2 – wejście boczne od strony Poradni dla dzieci chorych,
● nr 3 – Kleszczowska Przychodnia Salus, Kleszczów, ul. Osiedlowa 2 – wejście boczne od strony GOPS,
● nr 4 – Urząd Gminy w Kleszczowie, ul. Główna 47.
Do tych punktów mieszkańcy gminy mogą się udać po tabletki jodowe w razie ogłoszenia alarmu o zagrożeniu radiacyjnym.
UWAGA! Obecnie nie ma możliwości pobrania tabletek z jodkiem potasu. Ich dystrybucja będzie uruchomiona dopiero w sytuacji prawdziwego zagrożenia radiacyjnego. O rozpoczęciu tej akcji będą informować środki masowego przekazu, komunikaty na gminnych stronach internetowych, komunikaty emitowane z pomocą systemu powszechnego ostrzegania i alarmowania.
Zażycie tabletki z jodkiem potasu z wyprzedzeniem, a więc przed ogłoszeniem zagrożenia radiacyjnego, nie ma sensu, albowiem nie zabezpieczy organizmu przed skutkami promieniowania, może natomiast doprowadzić do powikłań. Podczas wizyty w przychodni albo w czasie badań lekarskich warto zapytać lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o ewentualne przeciwwskazania do przyjmowania tych tabletek.
Dostosowana do wieku pacjenta dawka jodku potasu powoduje nasycenie tarczycy stabilnym jodem. W ten sposób blokowane jest wchłanianie jego radioaktywnego izotopu (jodu 131), który w przypadku awarii elektrowni jądrowej będzie przenoszony wraz z promieniotwórczym pyłem na znacznym obszarze. Nasycenie tarczycy stabilnym jodem ma zapobiec nowotworom tarczycy. Dawkowanie jodu jest uzależnione od wieku, przy czym – zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia – preparaty jodowe będą wydawane dla mieszkańców do 60 roku życia.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uspokaja, że na terenie Polski nie występuje zagrożenie skażeniem radiacyjnym. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, która posiada też narzędzia umożliwiające na bieżąco prognozowanie kierunków przemieszczania się ewentualnego obłoku promieniotwórczego.
Więcej informacji – w załączonych ulotkach MSWiA.