Pilotażowy program NFZ kierowany do dzieci i młodzieży został niedawno przedłużony do końca czerwca przyszłego roku.
Do tej pory do wytypowanych placówek w kilku województwach zgłosiło się ponad 5 tys. osób, w tym ok. 3 tys. dzieci i nastolatków. Program Narodowego Funduszu Zdrowia jest odpowiedzią na coraz częściej obserwowane zdominowanie codziennego życia uczniów przez relacje nawiązywane przez nich za pośrednictwem smartfonów i laptopów.
„Często powodem ucieczki w cyfrowy świat są kłopoty w rodzinie, brak radzenia sobie z emocjami, brak wsparcia w domu, ogólne poczucie, że świat nie ma im nic ciekawego do zaoferowania. Zdaniem specjalistów od terapii e-uzależnień, nadużywanie nowych technologii pociąga za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka, m.in. wady postawy, ból oczu, głowy, wady wzroku, nadmierna masa ciała oraz zdrowia psychicznego, tj.: zaburzenia koncentracji, skłonność do kłamania, zaburzenia snu. Dlatego tak ważne jest wykrycie problemu na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Odpowiednia reakcja rodzica i wsparcie specjalistów mogą pomóc dziecku szybko wyjść z uzależnienia od telefonu, czy komputera” – można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, informującej o programie.
Pilotażowy projekt finansowany przez NFZ jest obecnie realizowany w 14 miastach Polski. Jest bezpłatny i nie wymaga skierowania od lekarza. Wystarczy skontaktować się z jednym z ośrodków zlokalizowanych w: Jeleniej Górze, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Oświęcimiu, Białymstoku, Warszawie, Łodzi, Czechowicach-Dziedzicach, Pszczynie, Koninie, Szczecinie, Siemianowicach Śląskich i Sosnowcu.
Zanim rodzic czy opiekun zdecyduje się na kontakt z którymś z ośrodków (dane kontaktowe oraz więcej informacji o programie – na stronie NFZ w zakładce „Dla-pacjenta/programy-profilaktyczne”) powinien przeczytać rozmowę z psychologiem, w której znalazły się m.in. odpowiedzi na pytania:
- Czym jest e-uzależnienie?,
- Jakie ryzyka niesie za sobą nałogowe korzystanie z komputera, telefonu lub internetu?,
- Kiedy rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka, co powinno ich zaniepokoić?,
- Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę?
Kontakt z placówką realizującą program w naszym regionie: MONAR, ul. Tuszyńska 123/125, Łódź, tel. 884-882-558.