Zgodnie z zapowiedzią, w styczniu odbędą się konsultacje społeczne w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmiany granic administracyjnych naszej Gminy.
Intencją wójta Dariusza Michałka jest uzyskanie od mieszkańców mocnego mandatu do wystąpienia z inicjatywą powrotu do gminy Kleszczów terenów utraconych na rzecz gminy Bełchatów. Przeprowadzenie konsultacji społecznych to także jeden z wymogów formalnych całej procedury.
– Sprawa dotyczy kwestii niezwykle ważnych dla nas i dla przyszłych pokoleń – mówi Dariusz Michałek, wójt gminy Kleszczów. – Przygotowaliśmy ankietę, która zawiera tylko jedno pytanie. Jako wójt, ale też jako mieszkaniec tej gminy, członek tej społeczności apeluję, byśmy wszyscy na to pytanie odpowiedzieli tak samo – zakreślając kratkę z wyrazem „TAK”.
To wspomniane pytanie brzmi następująco: Czy pozytywnie opiniuje Pan/Pani projekt zmiany granic administracyjnych Gminy Kleszczów, polegających na włączeniu w granice gminy Kleszczów obszaru obrębu ewidencyjnego Wola Grzymalina o powierzchni 2061,59 ha z obszaru gminy Bełchatów.
Wybierając odpowiedź „TAK” dajemy wyraz dbałości i troski o dobro wszystkich mieszkańców gminy Kleszczów, świadectwo naszej społecznej dojrzałości i odpowiedzialności. Taki wybór będzie też ważnym argumentem w staraniach o przywrócenie granic do stanu sprzed 2022 roku.
– Rada Gminy Kleszczów w tej sprawie zagłosowała jednomyślnie – przypomina jej Przewodniczący, Michał Rejniak. – Taką decyzję podjęliśmy w grudniu ubiegłego roku; liczę na to, że teraz, w styczniu, pomysł samorządowców uzyska wsparcie mieszkańców całej gminy!
Aby w konsultacjach mogła wziąć udział jak największa liczba osób, od 7 stycznia mieszkańców odwiedzać będą urzędnicy, którzy poproszą o wypełnienie przygotowanej ankiety z jednym pytaniem. Podajemy tam również imię, nazwisko i miejscowość, w której mieszkamy. Urzędnicy wylegitymują się stosownym upoważnieniem i nie będą pytali o tzw. dane wrażliwe. Ankieta jest prosta, zawiera tylko jedno pytanie, dwie możliwości wyboru odpowiedzi, uzasadnienie oraz mapkę poglądową.
– Urzędnicy wyruszą w teren 7 stycznia – tłumaczy Jakub Braun z kleszczowskiego Urzędu Gminy. – Będziemy starać się dotrzeć do jak największej grupy mieszkańców, a sama wizyta nie potrwa dłużej niż kilka minut.
Osoby, których ankieter nie zastanie w domu, będą mogły udzielić odpowiedzi na formularzach, pozostawionych u sołtysów każdego sołectwa lub internetowo, pobierając druk ze strony urzędu gminy.
Wójt gminy Kleszczów z wnioskiem o zmianę granic administracyjnych musi wystąpić do końca marca – decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.