Wspierając działalność na rzecz rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, gmina Kleszczów przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności przedsięwzięć o charakterze artystycznym i społeczno-kulturalnym. Dostosowanie oferty kulturalnej do różnych grup wiekowych odbywa się dzięki współpracy pomiędzy wieloma organizacjami i placówkami gminy. Gospodarzem większości imprez kulturalnych w gminie Kleszczów jest Gminny Ośrodek Kultury, który w ramach swojej działalności prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie
GOK upowszechnia i animuje kulturę. Poprzez włączenie do swoich działań innych instytucji, grup czy organizacji stwarza możliwości do aktywnego współtworzenia wydarzeń kulturalnych. Mieszkańcy dzięki udziałowi w różnorodnych inicjatywach o charakterze artystycznym stają się animatorami życia kulturalnego, a GOK – miejscem realizacji projektów skierowanych do różnych odbiorców. Dzięki temu realizowany jest jeden z nadrzędnych celów instytucji kultury, jakim jest integracja lokalnej społeczności. W kalendarzu imprez organizowanych przez GOK znajduje się wiele cyklicznych wydarzeń, które za każdym razem gromadzą bardzo wielu uczestników.
Aktualności
W każdym sołectwie gminy funkcjonuje placówka kultury podległa Gminnemu Ośrodkowi Kultury. W zakładce Aktualności na stronie internetowej GOK można zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń kulturalnych oraz ofertą zajęć i kół zainteresowań.
Zajęcia i warsztaty
Tworzenie prac z rękodzieła artystycznego, kompozycji witrażowych, zajęcia z ceramiki, a także spektakle, wystawy, koncerty, wyjazdy krajowe i zagraniczne – tak w skrócie można streścić ofertę Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie. Zajęcia odbywające się w GOK-u to nie tylko hobby „na wolne wieczory”, ale także sposób na rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia. Na program działań ośrodka składają się m.in. inicjatywy i pomysły mieszkańców. Oferta kulturalno-edukacyjna co roku obejmuje szerokie spektrum różnorodnych aktywności polegających na doskonaleniu umiejętności manualnych, plastycznych, wokalnych, tanecznych, aktorskich czy fotograficznych – i to wszystko w formie praktycznych zajęć. Jedną ze szczególnych form aktywności twórczej są zajęcia teatralne uczące świadomej improwizacji scenicznej i przybliżające techniki pracy aktora. Ważną pozycję wśród propozycji warsztatowych zajmuje nauka różnych stylów tanecznych począwszy od hip-hopu, po taniec towarzyski, a skończywszy na warsztatach z tańca ludowego. Pasjonaci ręcznie robionych dekoracji z powodzeniem mogą rozwijać swoje umiejętności podczas zajęć plastycznych. Ofertę uzupełniają m.in. zajęcia z robotyki oraz fotografii.
Zajęcia umuzykalniające
W ramach umuzykalnienia i podnoszenia poziomu artystycznego, w ośrodku prowadzona jest nauka gry na gitarze, keyboardzie, instrumentach dętych (drewnianych, blaszanych) i perkusyjnych.
W rozwoju zdolności muzycznych dużą rolę odgrywają zajęcia koła wokalnego, których uczestnicy z powodzeniem biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach. Choreografię układów taneczno-marszowych w osobnej grupie ćwiczą mażoretki współpracujące z Młodzieżową Orkiestrą Dętą w Kleszczowie.
Aktywny wypoczynek
Nieodłącznym elementem działalności ośrodka jest organizacja wypoczynku poprzez inicjowanie aktywności umysłowej odbiegającej od codziennych doświadczeń i obowiązków. Dzięki sprofilowaniu zajęć uczestnicy sami dokonują wyboru, w jakiej konkretnej dziedzinie chcą się rozwijać. Oprócz tego, mieszkańcy mają także okazję do współtworzenia ciekawych projektów wymagających często wielu godzin żmudnej, twórczej pracy. Jednym ze sposobów na promocję i upowszechnianie lokalnej kultury jest realizacja projektów opartych na organizacji wystaw nawiązujących tematyką do walorów krajoznawczych gminy. Ośrodek popularyzuje także zajęcia nordic-walking jako atrakcyjną oraz aktywną formę spędzania czasu wolnego.
W ramach zajęć organizowane są również wyjazdy turystyczno-kondycyjne. Poza stałym cyklem zajęć GOK przygotowuje program wypoczynku dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych i letnich.
W poszczególnych sołectwach w Domach Kultury organizowane są także warsztaty inicjowane przez instruktorów pracujących w GOK.
Powiadomienia SMS
Informacje o wydarzeniach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie mogą być przesyłane za pomocą systemu powiadamiania SMS. W tym celu należy złożyć wypełnioną „Kartę zapisu SMS” w siedzibie GOK-u (Kleszczów, ul. Główna 74), którą można znaleźć na stronie internetowej placówki.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Kleszczów
W gminie Kleszczów pasjonaci muzyki świetnie odnajdują się na zajęciach Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej nieprzerwanie od 1994 r. Orkiestra jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli aktywności kulturalnej w gminie Kleszczów. Pierwszy koncert odbył się na stadionie gminnym w 1996 r. Momentem przełomowym w historii Orkiestry okazał się pierwszy występ konkursowy w ramach IV Międzywojewódzkiego Konkursu Orkiestr Dętych w Kolbuszowej, który przeszedł najśmielsze oczekiwania. Młodzi muzycy wrócili do Kleszczowa z pucharem i wyróżnieniem.
Zasadnicza część działalności Orkiestry to występy podczas koncertów galowych, konkursów i uroczystości gminnych. Orkiestra posiada w swoim repertuarze zarówno utwory estradowe, marsze, jak również kolędy i pastorałki. Zespół występuje też podczas wielu muzycznych festiwali, gdzie spotyka się z dużym uznaniem jury i publiczności. Wśród licznych nagród wymienić można m.in.: złoty medal w kategorii parady podczas Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Niemczech, Grand Prix podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu czy też liczne pierwsze miejsca w musztrze paradnej. Założycielem i dyrygentem MOD Gminy Kleszczów jest Sławomir Szafrański.
Chór Sonore
Sukcesami może się również pochwalić Chór Sonore, który o konkursowe trofea rywalizuje na wielu prestiżowych koncertach i festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pierwszy publiczny występ chóru przed kleszczowską publicznością miał miejsce 24 stycznia 2010 r. w kleszczowskim kościele parafialnym. Chór istniał wówczas pod nazwą Kameralny Chór Gminy Kleszczów.
Pasję związaną ze śpiewaniem uczestnicy zespołu realizują poprzez udział w wielu uroczystościach gminnych, jak również koncertach poza granicami gminy. Chór posiada urozmaicony repertuar począwszy od utworów sakralnych do rozrywkowych. Pod dyrekcją Sławomira Szafrańskiego wywalczył m.in.: nagrodę Srebrnego Pasma w X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, Srebrnego Pasma w VII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Chórów oraz Brązowego Pasma w IX Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie
Działalność Gminnej Biblioteki w Kleszczowie nie ogranicza się wyłącznie do powiększania zbiorów i wypożyczania książek. Organizowane są tam również różnorodne wydarzenia kulturalne, liczne konkursy oraz wystawy. To także miejsce do rozwoju kreatywności, które oferuje nie tylko łatwy dostęp do informacji o zbiorach bibliotecznych, lecz również zapewnia udział w spotkaniach ze znanymi osobami ze świata filmu, kultury i sztuki.
Ponadto, Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie zapewnia czytelnikom dostęp do książek i zaawansowanych narzędzi do pracy z tekstem na platformie IBUK Libra. Dzięki wyszukiwarce wewnątrztekstowej i indywidualnemu numerowi PIN czytelnicy mają możliwość dostępu do publikacji online przez całą dobę.
Więcej informacji na temat nowości wydawniczych można znaleźć w katalogu online na stronie internetowej Biblioteki jak również za pośrednictwem profilu biblioteki na Facebooku.