Do 15 listopada trwa nabór wniosków o pomoc dla firm doświadczających okresowych trudności.
Jest to siódma edycja wsparcia w ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania (SWO). Jego celem jest pomoc dla firm będących na wczesnym etapie problemów, poprzez zapewnienie im pozafinansowych narzędzi wsparcia, takich jak usługi doradcze czy szkolenia. Kwota pojedynczego dofinansowania może sięgnąć nawet 18.500 zł. Dotąd z usług szkoleniowo-doradczych w projekcie SWO skorzystało ponad 1000 właścicieli i pracowników firm.
Oferta realizowana za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości skierowana jest do przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy w wyniku czynników zewnętrznych lub wewnętrznych utracili sprawność prowadzenia działalności gospodarczej lub w opinii których ryzyko spowolnienia rozwoju społecznego i gospodarczego biznesu w przyszłości jest co najmniej wysokie.
Dofinansowanie mogą otrzymać firmy, które doświadczyły:
- spadku sprzedaży towarów lub usług w okresie 6 miesięcy przed datą zgłoszenia do projektu, z wyłączeniem sezonowych zmian, wynikających bezpośrednio z charakterystyki branży (ogrodnictwo, budownictwo itp.);
- istotnych zmian kadrowych mających wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą (np. odpływ kluczowego personelu) w okresie co najmniej 2 ostatnich miesięcy przed dniem zgłoszenia do projektu;
- niezależnych od przedsiębiorcy i prowadzonej działalności istotnych zmian prawnych lub technologicznych w branży (takich jak np. cyfryzacja przemysłu), wymuszających konieczność zmian w organizacji firmy lub jej przebranżowienia;
lub
- z przeprowadzonej autodiagnozy wynikać będzie, że przedsiębiorca spełnia definicję przedsiębiorcy w okresowych trudnościach.
Nabór wniosków do VII odsłony SWO potrwa do 15 listopada 2022. PARP zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zakończenia naboru zgłoszeń.
Projekt finansowany jest w ramach Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Rekrutacja odbywa się w podziale na makroregiony, za pomocą formularza zgłoszeniowego i ankiety rekrutacyjnej. Więcej – na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.