Sesja Rady Gminy, która odbyła się 20 marca, przyniosła niespodziewane wydarzenia.
O możliwość wystąpienia na posiedzeniu poprosili przedstawiciele PGE GIEK S.A. W sali obrad w Kleszczowie pojawili się prof. Zbigniew Kasztelewicz, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu PGE GiEK S.A. oraz Krzysztof Rośniak, dyrektor oddziału KWB Bełchatów PGE GiEK S.A. Mówiono o negatywnych skutkach wywołanych przez zmianę granic w 2021 r. i jak im przeciwdziałać.
Udział w sesji takich gości już od samego początku był zwiastunem ważnych deklaracji i apeli. Przedstawiciele PGE zwrócili uwagę na niebezpieczny dla spółki klincz w jakim obecnie znalazły się spółka i Gmina i na potrzebę powrotu do porozumienia zawartego pomiędzy Gminą Kleszczów a PGE GiEK S.A. w 2017 roku. Porozumienie to określało warunki i zasady kontynuacji działalności KWB Bełchatów na obszarze gminy.
W swojej wypowiedzi podczas sesji Zbigniew Kasztelewicz podkreślił wagę kontynuacji współpracy dla przyszłości przedsiębiorstwa, zatrudniającego tysiące pracowników w spółkach i oddziałach.
Bez kontynuacji tej współpracy możemy stanąć przed poważnymi wyzwaniami dotyczącymi przyszłości PGE GiEK na tym terenie. Rozumiemy, że to kwestia przywrócenia granic Gminy Kleszczów stanowi istotny punkt sporny. Deklarujemy, że podejmiemy wspólne wysiłki, aby to było możliwe. Chcemy powrócić do korzystnych relacji. W imieniu Zarządu zobowiązujemy się do podjęcia działań mających na celu przywrócenie poprzednich granic – powiedział podczas sesji w Kleszczowie Zbigniew Kasztelewicz, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu PGE GiEK S.A.
Przypomnijmy, że w celu zapewnienia możliwości wydobycia węgla z tzw. wysadu solnego w Dębinie, konieczne było wcześniejsze wybudowanie drogi gminnej przez zwałowisko wewnętrzne Pola Bełchatów, a to dlatego, że układ komunikacyjny wraz z sieciami energetycznymi, telekomunikacyjnymi i gazową biegnący w obszarze wysadu solnego uległby zniszczeniu. Niezapewnienie alternatywnej drogi niosłoby ze sobą katastrofę gospodarczą, związana z wykluczeniem komunikacyjnym i technologicznym dla przedsiębiorstw skupionych w strefie przemysłowej w Bogumiłowie. Niestety zmiana granic Gminy Kleszczów i Bełchatów ze skutkiem od 1 stycznia 2022 roku przekreśliła szansę na sfinalizowanie projektu, jaki objęty został porozumieniem. Zmiana granic objęła przeważającą część obszaru, na którym miała być realizowana inwestycja. Wobec czego w lutym 2022 roku Gmina Kleszczów oświadczyła, że owe porozumienie przestało obowiązywać.
Wójt Gminy podczas sesji wyraził zadowolenie z przyznania przez PGE, że zmiana granic spowodowała wielkie problemy dla funkcjonowania spółki. Podkreślił, że nie ma innego wyjścia niż powrót do dawnych granic gminy. Jedyny szybki sposób umożliwiający wydobycie węgla z wysadu solnego to powrót do współdziałania PGE GiEK S.A. i Gminy Kleszczów, na warunkach jakie były szczegółowo opisane w porozumieniu z 2017 roku.
Cieszy mnie, że PGE wreszcie przyznało tę kwestię. Państwa działania przyczyniają się do powrotu do poprzedniego stanu – komentuje wójt.
Z obu stron padła deklaracja współdziałania w przygotowaniu wystąpienia do Rządu, w którym władze gminy oraz PGE GiEK wspólnie przedstawią problemy w funkcjonowaniu kombinatu paliwowo-energetycznego o strategicznym znaczeniu dla Państwa i propozycje jego rozwiązania. Wspólna argumentacja jest siłą, która pozwoli na pożądaną zmianę – to konkluzja spotkania.