Działania realizowane w ramach tego projektu mają określić kierunki rozwoju po wygaszeniu kopalni węgla brunatnego.
Zgodnie z informacjami, przekazanymi poprzez stronę Bełchatowsko-Kleszczowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego projekt skierowany jest do trzech grup odbiorców: przedsiębiorców i organizacji społecznych z podregionu piotrkowskiego i sieradzkiego; samorządów z podregionu piotrkowskiego i sieradzkiego; mieszkańców podregionu piotrkowskiego i sieradzkiego.
„W ramach projektu wykorzystane zostaną metody, techniki i narzędzia badawcze, pozwalające na wypracowanie rekomendacji kierunków rozwojowych oczekiwanych m.in. przez społeczności lokalne. Powyższe narzędzia zostaną wykorzystane podczas organizacji spotkań dla różnych grup odbiorców z podregionu piotrkowskiego i sieradzkiego. Działania te pozwolą na wypracowanie realnych potrzeb wszystkich grup docelowych, które zostaną zebrane w Raporcie końcowym” – dowiadujemy się ze wspomnianej strony.
Pierwsze z zaplanowanych spotkań poświęcone tematowi „Transformacja energetyczna regionu bełchatowskiego, w tym dbałość o nowe miejsca pracy” odbyło się 19 września w Bełchatowie. Znane są też kluczowe tematy dwóch kolejnych spotkań. 26 października uczestnicy mają dyskutować o znaczeniu energetyki konwencjonalnej w kontekście ryzyk zewnętrznych takich jak wojna na Ukrainie, z kolei 23 listopada – o zagospodarowaniu terenów pokopalnianych.