Ogólnopolska kampania „Już jesteś?” ma na celu promowanie rodzicielstwa zastępczego.
Jest ona prowadzona m.in. poprzez stronę rodziczastepczy.pl. Pomaga zainteresowanym dowiedzieć się o zasadach funkcjonowania rodzin zastępczych. Udziela m.in. odpowiedzi na takie pytania:
- Jak zacząć oraz jakie warunki należy spełnić, aby stać się rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka?,
- Ile czasu trwa procedura?,
- Czy przed przyjęciem dowiem się czegoś o dziecku?,
- Czy muszę mieć pokój osobny dla dziecka?,
- Czy mogę jako osoba niepozostająca w związku małżeńskim przejść procedurę?,
- Ile muszę zarabiać?,
- Jak wyglądają kontakty z rodziną biologiczną?,
- Czy mając swoje dzieci mogę zostać rodziną zastępczą?,
- Jak długo zazwyczaj dzieci są w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka?
Piecza zastępcza przewidziana jest dla tych dzieci, które nie mogą liczyć na opiekę swoich rodziców biologicznych. Polsce pieczę zastępczą zapewniają instytucje takie jak placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Równolegle działają też formy rodzinne, takie jak rodzinne domy dziecka oraz rodziny zastępcze. Obecnie działa ponad 36,5 tys. rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. W instytucjonalnej pieczy zastępczej przebywa prawie16,8 tys. wychowanków, a przeszło trzy razy więcej (56,6 tys.) – w rodzinnej pieczy zastępczej. Nadal jednak blisko 15,5 tysiąca dzieci czeka na swoich rodziców zastępczych.
Pełną wiedzę o wymaganiach stawianych rodzicom zastępczym oraz o formach, w jakich będą one wspierane można zdobyć poprzez infolinię nr 22 490 80 50, która pełni dyżury od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-20.00, a w soboty – w godz. 10.00-16.00. Informacje dostępne są też na stronie internetowej www.juzjestem.info oraz na profilach społecznościowych Fundacji Edukacja z Wartościami i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.