Sport naszą pasją
Inwestycje w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną, sukcesy zawodników, liczba organizowanych imprez i szeroka oferta sportowo-rekreacyjna przyniosły gminie Kleszczów wiele wyróżnień z zakresu realizacji zadań wspierających przedsięwzięcia o charakterze sportowym.
Sport w coraz większym stopniu wpływa na sposób organizacji czasu wolnego. Uprawiany od najmłodszych lat pozwala realizować własne pasje i sprzyja integracji. Kluczem do sukcesu jest aktywizacja całych rodzin poprzez zapewnienie w przestrzeni publicznej ogólnodostępnych obiektów sportowych.
W zgodzie z tą zasadą, gmina Kleszczów zapewnia możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów w specjalnie wyznaczonych miejscach, np. skatepark, boiska sportowe, siłownie plenerowe czy też korty tenisowe. Obecność terenów sportowych, miejsc ćwiczeń dla dorosłych i wielofunkcyjnych placów zabaw umożliwia aktywne spędzenie czasu w przestrzeni dopasowanej do wieku i potrzeb. Dużą rolę w kształtowaniu nawyków uprawiania jednej z najzdrowszych form ruchu, jaką jest pływanie, ma w gminie Kleszczów kompleks SOLPARK. Odwiedzający to miejsce mogą skorzystać z bogatej oferty wielu zajęć ruchowych, wśród których jednym z najbardziej efektywnych treningów są zajęcia aqua aerobiku. W ofercie SOLPARKU znajdują się ponadto między innymi: zumba, yoga, trening obwodowy, skakanie na trampolinie, aerobik.
LKS Omega Kleszczów
Data 7 stycznia 1992 r. rozpoczyna historię kleszczowskiego klubu sportowego. Podczas walnego zjazdu 23 stycznia klubowi nadano nazwę Ludowy Klub Sportowy Omega Kleszczów. Sukcesywnie w pierwszych latach działalności zaczęły powstawać i rozwijać się sekcje sportowe: piłkarska, kolarska i tenisa stołowego. W roku powstania klubu do rozgrywek w klasie B zgłoszono drużynę piłkarską.
Poważne sukcesy sportowe zaczęli odnosić zawodnicy sekcji kolarskiej. Poprzez efektywny system szkoleń stworzono odpowiednie warunki dla sportowo uzdolnionej młodzieży do szerzenia i popularyzacji idei kolarstwa. Szczególnie dowiodła tego liczba uczestników ogólnopolskiego wyścigu kolarskiego o Puchar Gminy Kleszczów w dn. 16 kwietnia 1993 roku, w której wzięło udział ok. 650 zawodników. W celu poszerzenia i zróżnicowania oferty klubu z biegiem lat zaczęły powstawać kolejne sekcje sportowe. Dzięki systematycznej pracy szkoleniowej i dużej grupie ambitnych zawodników stworzono sekcje: tenisa stołowego, lekkoatletyczną, Shorin-Ryu Karate, pływania oraz podnoszenia ciężarów. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyła się także siatkówka i koszykówka stanowiąca za sprawą złotych medali zdobytych na Mistrzostwach Powiatu i Województwa ważny rozdział w historii klubu.
Obecnie LKS Omega Kleszczów to nie tylko klub zapewniający treningi pod okiem profesjonalistów, lecz także przestrzeń umożliwiająca rozwój sportowych pasji i umiejętności. Dzięki postępom poczynionym w procesie szkolenia, utalentowani zawodnicy z dużym powodzeniem odnajdują się w najróżniejszych obszarach szeroko rozumianego życia sportowego.
Ludowy Klub Sportowy Omega Kleszczów
Data założenia: 7 stycznia 1992
Barwy: zielono-żółte
Adres: Sportowa 3, 97-400 Kleszczów
telefon: 44 731 33 55, faks: 44 731 43 04
Stadion: Stadion Gminny
pojemność – 2 000 miejsc (500 siedzących)
Klub Sportowy „Alfa” Kleszczów
Decyzja o powstaniu nowego klubu piłkarskiego w Kleszczowie zapadła 24 lutego 2013 r. Za sprawą tej inicjatywy 14 marca 2013 r. działalność rozpoczął klub „Alfa” Kleszczów, który postawił sobie za cel rozwój i popularyzację piłki nożnej wśród mieszkańców gminy.
Po złożeniu dokumentacji w Okręgowym Związku Piłki Nożnej klub przystąpił do rozgrywek szczebla b-klasowego w okręgu piotrkowskim. Co ważne, pierwszy rozegrany mecz po zarejestrowaniu stowarzyszenia zakończył się jednobramkowym zwycięstwem klubu „Alfa” Kleszczów. Był to fakt warty zauważenia, ponieważ trzon drużyny stanowili mieszkańcy gminy Kleszczów.
W 2019 r. klub „Alfa” Kleszczów już po raz czwarty, wraz z „Omegą” Kleszczów, podjął współpracę w zakresie organizacji memoriału upamiętniającego znanego w gminie zawodnika i trenera – Zdzisława Perońskiego.
Biegi długodystansowe
Kleszczów zachęca wszystkich pasjonatów biegania do udziału w cyklicznych imprezach, które co roku przyciągają kilkuset uczestników. Startujący mogą rywalizować między sobą na dwóch długich dystansach: 5 km (zawody znane również pod nazwą „Kleszczów na Piątkę” – jedna z największych imprez biegowych rozgrywanych na terenie gminy) oraz 10 km (czyli „Kleszczowska Dziesiątka”).
„Kleszczów na piątkę”
Najpopularniejsza impreza biegowa w Kleszczowie to nie tylko połączenie sportowego współzawodnictwa, lecz także promocja zdrowego stylu życia. „Kleszczów na Piątkę” z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród pasjonatów biegania. W 2018 r. „Kleszczów na Piątkę” ukończyło 334 zawodników, natomiast w 2017 r. – 325 zawodników. W zawodach w 2018 r. wzięło udział 53 mieszkańców gminy Kleszczów.
W ramach imprezy po raz drugi w 2018 r. odbyły się także Mistrzostwa Polski Kobiet na dystansie 5 km. Nieodłączną częścią zawodów pozostaje rywalizacja dzieci i młodzieży na dystansach dopasowanych do kategorii wiekowych: od około 200 metrów dla najmłodszych przez 600-800 metrów dla nieco starszych.
jak i mężczyzn:
„Kleszczowska Dziesiątka”
W roku 2018 r. po raz drugi odbyły się zawody pn. „Kleszczowska Dziesiątka”. Na starcie biegu stanęło wówczas 210 biegaczy. Najszybszemu uczestnikowi, reprezentującemu LKB Rudnik, pokonanie trasy zajęło 31’56, co było wynikiem lepszym o niemal 2 minuty w porównaniu z poprzednim rokiem. W ramach Kleszczowskiej Dziesiątki przygotowane zostały także trasy dla dzieci na dystansach od 200 m do 800 m.
Czy wiesz, że
- „Kleszczów na Piątkę” zagościł w kalendarzu biegowym po raz pierwszy w 2013 r.
- Edycja biegu w roku 2016 połączona została z mistrzostwami Polski kobiet na dystansie 5 km, które w latach 2012-2014 rozegrane zostały w Warszawie, natomiast w roku 2015 odbyły się w Siedlcach
- „Kleszczów na Piątkę” został doceniony w 2016 r. przez Europejskie Stowarzyszenie Lekkiej Atletyki, które przyznało imprezie trzygwiazdkowy certyfikat jakości
- Znakomite wyniki osiągnięte w I edycji biegu wśród mężczyzn spowodowane były udziałem 7 czołowych zawodników zdobywających medale podczas Mistrzostw Polski
- Najszybszy bieg wśród kobiet miał miejsce w 2016 roku, kiedy to w zawodach udział wzięła Katarzyna Kowalska, trzykrotna olimpijka
- Pierwszą edycję biegu „Kleszczów na Piątkę” ukończyło 217 osób, a w 2016 r. finiszowało już 309 zawodników
Red Bull 111 Megawatt Hard Enduro
Red Bull 111 Megawatt odbywał się w gminie Kleszczów przez 4 lata i co roku gromadził tysiące fanów sportów motocrossowych. W zawodach, których areną są tereny Kopalni Węgla Brunatnego, brali udział utytułowani zawodnicy ze światowej elity enduro. Każda z kolejnych odsłon imprezy to sportowe widowisko na najwyższym sportowym poziomie. To powód, dla którego impreza co roku przyciągała kilkadziesiąt tysięcy widzów nie tylko z Polski, ale także m.in. z Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Słowacji.
Skala trudności
Trasa pełna sztucznie usypanych podjazdów, głazów, belek drewna czy szpuli elektrycznych jest nie tylko wyzwaniem sprawdzającym możliwości zawodników, lecz także cennym doświadczeniem ułatwiającym start w innych zawodach. Niezwykle istotna umiejętność towarzysząca tego typu wyścigowi to szybkość czytania trasy i wytrzymałość w pokonywaniu złożonych konstrukcji.
Widowiskowe pokazy
Każda dotychczasowa edycja wyścigu uzupełniona została o dodatkowe atrakcje. Poza głównym wyścigiem podczas imprezy widzowie byli świadkami spektakularnych pokazów ewolucji i wyczynów powietrznych na motocyklach crossowych, a oprócz tego mieli możliwość uczestnictwa w konkursach z licznymi nagrodami.
Wyniki finałów
Podsumowując wszystkie dotychczasowe edycje zawodów rozegranych na terenie kopalni, trzykrotnie najwyższy stopień podium (w II, III i IV edycji wyścigu) wywalczył Jonny Walker.
Rok 2018
- Wade Young (Sherco – RSA) 2:10:52.04
- Taddy Blazusiak (KTM – POL) 2:13:01.82
- Billy Bolt (Husqvarna – GB) 2:13:08.63
Rok 2017
- Jonny Walker – Wielka Brytania – 2:22:21
- Mario Roman Serrano – Hiszpania – 2:22:32
- Graham Jarvis – Wielka Brytania – 2:23:59
Rok 2016
- Jonny Walker – Wielka Brytania – 2:47:27.77
- Mario Roman Serrano – Hiszpania – 2:47:30.36
- Graham Jarvis – Wielka Brytania – 2:47:47.66
Rok 2015
- Jonny Walker – 1:41:21.85
- Graham Jarvis – 1:44:10.22
- Joakim Ljunggren 1:44:15.85