W ponad 20 państwach Unii Europejskiej trwa kampania przeciw włamaniom do domów i mieszkań.
Nie jest przypadkiem, że odbywa się ona przed okresem urlopowym – to właśnie podczas wakacji, kiedy wyjeżdżamy na wypoczynek nasz dobytek pozostawiony w domach i mieszkaniach jest najbardziej narażony na utratę. Celem organizatorów kampanii (są nimi Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości oraz Europol) jest edukowanie w zakresie skutecznego zabezpieczania domów i mieszkań przed włamaniami.
W ramach Europejskiego Dnia Przeciwdziałania Włamaniom do Domów (jest obchodzony 21 czerwca) odbywać się mają m.in. spotkania z funkcjonariuszami policji, którzy będą doradzać, jak należy zabezpieczać różnego rodzaju mienie przed kradzieżami. Został już wydany specjalny informator, przetłumaczony również na język polski. Znaleźć w nim można np. porady, w jaki sposób utrudniać osobom postronnym dostęp do swojej posesji, jak duże znaczenie ma instalowanie alarmów oraz straż sąsiedzka, jaką rolę w utrudnianiu życia włamywaczom odgrywać mogą bramy uliczne i właściwe oświetlenie ulic.
Broszura, którą zamieszczamy jako załącznik, wyjaśnia m.in. takie zjawisko jak „ponowna wiktymizacja” czyli większa częstotliwość włamań do domów i mieszkań, które już wcześniej były okradzione. Kolejny temat omówiony w załączonej publikacji to utrudnianie życia paserom – ocenia się, że celem ok. 80 proc. włamań jest zdobycie wartościowych przedmiotów w celu ich późniejszej odsprzedaży.