Polacy produkują około 350 kg śmieci na osobę rocznie. Niestety tylko około 1/3 z odpadów trafia do ponownego wykorzystania. 18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu.
Dziś w szczególny sposób promowana jest idea odzyskiwania surowców z odpadów. To znakomita okazja, aby zastanowić się nad znaczeniem recyklingu dla ochrony środowiska naturalnego oraz jaką rolę możemy sami odegrać w tym ważnym procesie. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez prawidłową segregację odpadów.
Przypominamy jak prawidłowo segregować odpady
Metale i tworzywa sztuczne: butelki po napojach (zgniecione butelki PET), opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku, sokach-zgniecione), reklamówki i inne folie (niezabrudzone), puszki po napojach i konserwach, folię aluminiową (niezabrudzoną), opakowania po chemii gospodarczej, doniczki plastikowe. Nie wrzucać: butelek i pojemników z zawartością, leków i zużytych artykułów medycznych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i AGD tworzyw piankowych, gum, silikonów, pieluch jednorazowych (pampersów), podpasek, ubrań.
Papier: opakowania z papieru, tektury, kartonu (złożone), gazety i czasopisma, katalogi i ulotki, papier, zadrukowane kartki, książki i zeszyty, torebki i worki papierowe, papier pakowy. Nie wrzucać: papieru zabrudzonego, zatłuszczonego, wilgotnego lub mokrego, papieru na stałe zgrzanego z folią, opakowań wielomateriałowych (np. kartonów po mleku i napojach), pieluch jednorazowych i podpasek, zużytych ręczników kuchennych i chusteczek higienicznych, papierowych worków (np. po cemencie, nawozach i innych materiałach budowlanych), tapet.
Szkło: czyste opakowania szklane (puste), butelki, słoiki, flakony. Nie wrzucać: ceramiki, doniczek, porcelany, kryształów, szkła żaroodpornego, żarówek i świetlówek, reflektorów, luster, szyb (np. samochodowych i okiennych), termometrów, stłuczki szklanej.
BIO: odpady warzywne i owocowe (obierki itp.), drobne gałązki drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, resztki jedzenia (bez mięs), skorupki od jajek, fusy po kawie i herbacie. Nie wrzucać: kości zwierząt, resztek mięsa, worków foliowych, odchodów zwierzęcych, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF
Apel do mieszkańców gminy Kleszczów – właścicieli nieruchomości!
W przypadku, gdy zebrano odpady w większej ilości, która nie zmieści się w pojemniku, dopuszczone jest ich wystawienie wyłącznie w worku o kolorze odpowiadającym kolorystyce pojemnika z odpadami tego samego rodzaju. Odpady podlegające segregacji, wystawione w worku o kolorze czarnym nie zostaną odebrane przez Wykonawcę usługi odbioru odpadów!
Pomimo bardzo dogodnych warunków pozbywania się odpadów przez mieszkańców gminy, obserwujemy niestety wciąż liczne nieprawidłowości, związane z gospodarowaniem odpadami. Wciąż powstają „dzikie wysypiska”, zwłaszcza w lasach i na terenach oddalonych od zabudowy. Należy pamiętać, że obowiązujące przepisy nakładają na właścicieli i zarządców terenu obowiązek dbania o jego czystość. Zatem koszty usuwania odpadów spoczywają na właścicielu, często nie mającym nic wspólnego z ich powstaniem.
Apelujemy o niezaśmiecanie naszego otoczenia i nietolerowanie śmiecenia przez innych. Kolejnym bardzo nagannym, a jednocześnie wciąż trwającym procederem jest spalanie odpadów komunalnych w domowych kotłowniach. W efekcie sam użytkownik takiej „mini-spalarni”, jego rodzina i sąsiedzi skazani są na wdychanie bardzo szkodliwych gazów, które powstają w wyniku spalania substancji o przeróżnym składzie chemicznym. Apelujemy o rozsądek i myślenie bardziej perspektywiczne, niż tylko o tym, jak najtaniej pozbyć się odpadów i uzyskać trochę energii cieplnej. Czy warto ryzykować zdrowiem swoim i najbliższych dla wątpliwych oszczędności? Pozbywanie się odpadów w sposób nieodpowiedni jest wykroczeniem, za które policja może ukarać sprawców mandatem karnym. Prosimy o włączanie się mieszkańców, którym zależy na czystości i porządku w gminie, do czynnego udziału w kształtowaniu środowiska poprzez dawanie dobrego przykładu, a także wyrażanie braku akceptacji dla nagannych postaw.
https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/zero-waste-na-co-dzien
https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/zycie-zero-waste-poradnik