Dane kontaktowe
Urząd Gminy w Kleszczowie
ul. Główna 47
97-410 Kleszczów
Tel.44 731 66 45, pok. nr.2
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kleszczowie (w obecnym składzie) została powołana Zarządzeniem Nr 120/74/2019 z dnia 1 lipca 2019 roku przez Wójta Gminy Kleszczów.
GŁÓWNE ZADANIA KOMISJI
- Opiniowanie wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu pod względem zgodności lokalizacji punktu sprzedaży napojów alkoholowych i liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy, zgodnie z zasadami wynikającymi z uchwał Rady Gminy Kleszczów.
- Kontrolowanie punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy.
- Współpraca z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i osobami fizycznymi w rozwiązywaniu problemów uzależnień i przemocy w rodzinie.
- W przypadku zaistnienia podejrzenia przemocy w rodzinie – założenie Niebieskiej Karty.
- Wspieranie i rozwijanie różnorodnych form profilaktyki uzależnień, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, tworzenie warunków do zdrowego i trzeźwego stylu życia.
- Podejmowanie działania zmierzającego do poddania się leczeniu odwykowemu osób uzależnionych od alkoholu (wzór wniosku), a w szczególności:
- przyjęcie zgłoszenia o przypadku wystąpienia nadużywania alkoholu
- wezwanie na rozmowę osoby, co do której wpłynęło zgłoszenie i pouczenie jej o konieczności zaprzestania nadużywania alkoholu, zmiany swojego zachowania lub poddania się leczeniu odwykowemu
- jeżeli osoba wezwana nie zgodzi się dobrowolnie poddać leczeniu, a wstępne czynności przeprowadzone w sprawie uzasadniają kontynuowanie postępowania, należy skierować taką osobę na badanie przez biegłych (psychiatra i psycholog), w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego
- przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym wraz z opinią wydaną przez biegłego, do której należą:
- opinia wydana przez biegłego
- protokół z rozmowy z osobą zgłaszającą do Komisji przypadek nadużywania alkoholu
- protokół z rozmowy z osobą uzależnioną od alkoholu, o ile do takiej rozmowy doszło
- dokumenty pochodzące z wywiadu środowiskowego
- inne informacje np. informacje od policji, czy też pedagoga szkolnego
- złożenie wniosku o wszczęcie postępowania do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy
- procedura kierowania na leczenie odwykowe jest bezpłatna
SKŁAD KOMISJI
- Agnieszka Pukacz – przewodniczący Komisji
- Renata Szczekocka – zastępca przewodniczącego Komisji
- Maria Bujacz – członek Komisji
- Jacek Chrostowski – członek Komisji
- Mariusz Misiak – członek Komisji
- Katarzyna Bębnowska – członek Komisji
- Barbara Kaczmarek – członek Komisji
Telefoniczne wsparcie psychologa
Z ramienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie, zostały uruchomione telefoniczne porady psychologiczne w zakresie specjalistycznego poradnictwa.
Porady udzielane są codziennie, w godzinach 16.30-18.30, tel.: 690-141-700.
Informujemy także, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bełchatowie uruchomiła specjalny telefoniczny dyżur dla dzieci starszych oraz młodzieży.
Wsparcie psychologa można uzyskać pod numerem tel.: 797-258-767. Dyżury prowadzone są: w każdą środę w godzinach 8.00-12.00, w każdy piątek w godzinach 8.00-12.00. Udzielana w takiej formie pomoc jest bezpłatna.
Poradnia życia rodzinnego
Od 07.09.2021 r. spotkania obywają się w Wiejskim Domu Kultury w Łękińsku, ul. Szklona 2, 97-410 Kleszczów w czwartki w godzinach od 12.00 do 17.00.
Poradnia Życia Rodzinnego udziela pomocy z zakresu:
- pomoc osobom uzależnionym w utrzymywaniu abstynencji,
- pomoc osobom współuzależnionym w rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie,
- pomoc w zatrzymywaniu przemocy w rodzinie
Osoby, które chciałyby skorzystać z w/w formy pomocy prosimy o kontakt telefoniczny z osobą prowadzącą spotkania, tel. 693 253 201.
Punkt konsultacyjny dla osób dotkniętych uzależnieniam w Gminie Kleszczów
Punkt konsultacyjny dla osób dotkniętych uzależnieniam w gminie Kleszczów jest dostępny w środy w od godz. 15.00-20.00.
Spotkania odbywają się w siedzibie Wiejskiego Domu Kultury w Łękińsku, ul. Szklona, w środy w godzinach od 15.00 do 20.00. Osoby, które chciałyby skorzystać z w/w formy pomocy mogą też kontaktować się telefonicznie z osobą prowadzącą spotkania, tel. 507 411 208.
Aplikacja mobilna – „Twój Parasol”
Aplikacja „Twój Parasol” jest narzędziem, które ma pomagać osobom doznającym przemocy. Znajdują się w niej materiały informacyjne oraz baza danych organizacji, które oferują wsparcie dla osób dotkniętych przemocą. Dzięki aplikacji istnieje możliwość szybkiego wybrania numeru alarmowego oraz umożliwia kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email. Dzięki niej pokrzywdzona osoba może także gromadzić materiały dowodowe, które mogą być wykorzystane w sądzie.
Oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji dzięki czemu aplikacja zapewnia dyskrecję.
W celu pobrania aplikacji należy wejść na stronę: https://twojparasol.com
Bezpłatne grupy wsparcia online Równoważnia-Fundacja ADRA
Fundacja ADRA Polska, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom społecznym, w tym lękowi wywołanemu pandemią koronawirusa, uruchamia grupy wsparcia online prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: psychologów i coachów. Spotkania grup wsparcia odbywać się będą online i wymagają jedynie komputera i dostępu do Internetu. Udział w nich jest bezpłatny. Aby dołączyć do Grup Wsparcia „Równoważnia” wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny na stronie www.adra.pl/kryzys i poczekać na kontakt ze strony koordynatora projektu.
Do udziału w grupie może zgłosić się każdy, kto odczuwa wyżej wymienione trudności. Dzięki grupie można bezpiecznie i anonimowo podzielić się własnymi przeżyciami, wymienić doświadczeniami, pomysłami, otrzymać wsparcie. Można tu spotkać ludzi, którzy przeżywają te same problemy, którzy nie ocenią i nie skrytykują, ale zrozumieją i wesprą. Aktywne uczestnictwo w grupie to pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, także dodatkowo również praca nad sobą i rozwój osobisty. To często pierwszy krok na drodze do nowego życia. Grupy wsparcia „Równoważnia” będą odbywać się pod opieką specjalistów – psychologów, trenerów, doradców zawodowych, terapeutów i coachów. Grupy działać będą w oparciu o model, dzięki któremu pod „skrzydłami” jednego mentora wsparciem mogą zostać objęte nawet 144 osoby. Udział w nich jest bezpłatny.