KLESZCZÓW WYBRANO DO PRZEPROWADZENIA SPISU PRÓBNEGO
Drugi spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021
W dniach od 1 do 30 kwietnia 2020 r. na terenie gminy Kleszczów zostanie przeprowadzony drugi spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
W trakcie spisu próbnego zbierane będą dane według stanu na dzień 31 marca 2020 r., godzinę 24.00.
Spisy próbne są generalnym sprawdzianem przed spisem powszechnym, który odbędzie się w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. na terytorium całego kraju. Celem przeprowadzania spisów próbnych jest przetestowanie przyjętych założeń realizacyjnych, a także weryfikacja przyjętych rozwiązań metodologicznych, organizacyjnych oraz technicznych, przewidzianych do zastosowania w spisie powszechnym. Pierwszy spis próbny przed NSP 2021 miał miejsce na terenie dwóch gmin (Czerwińsk nad Wisłą oraz Sierakowice) w październiku 2019 r., natomiast drugi spis próbny będzie przeprowadzany w kwietniu tego roku na terenie szesnastu wybranych celowo gmin – po jednej gminie w każdym województwie. Przy ich wyborze kierowano się zarówno wartościami wybranych wskaźników dla poszczególnych gmin, jak i znaczącymi różnicami dla wybranych zjawisk demograficznych pomiędzy administracyjnymi źródłami danych.
Kleszczów wybrano do przeprowadzenia spisu próbnego
Do przeprowadzenia spisu próbnego na terenie województwa łódzkiego została wytypowana gmina Kleszczów między innymi ze względu na: niski wskaźnik gęstości zaludnienia, bardzo korzystne proporcje ludności według ekonomicznych grup wieku (wysoki udział osób w wieku przedprodukcyjnym, niski w wieku poprodukcyjnym), bardzo wysokie wartości napływu ludności do gminy na 1000 osób (migracje wewnętrzne na pobyt stały), bardzo wysokie wartości wskaźnika liczby osób z innych gmin zameldowanych na pobyt czasowy na 1000 osób, brak zarejestrowanych faktów imigracji i emigracji na pobyt stały, szacowana liczba emigrantów czasowych (na okres co najmniej roku) dla województwa na 1000 osób znacznie poniżej średniej krajowej, bardzo niską stopę bezrobocia, dostęp do Internetu dla wszystkich mieszkańców, wysoki odsetek mieszkań z nieustaloną informacją lub jej brakiem w zakresie własności, wyposażenia w c.o. oraz kanalizację.
Dlaczego warto wziąć udział w spisie próbnym?
Najbliższy spis realizowany będzie pod hasłami: „Liczymy się dla Polski” oraz „Liczy się każdy”. Dane uzyskiwane w wyniku spisów pochodzą od wszystkich obywateli i służą uzyskaniu demograficzno-społecznej fotografii społeczeństwa. Istotnym jest również fakt, że spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych dla wielu cech demograficzno-społecznych, takich jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Dzięki udziałowi w spisach mieszkańcy gmin zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu, gdyż gromadzone podczas spisu dokładne i wiarygodne dane dotyczące lokalnej społeczności, wykorzystywane są w późniejszym czasie do prowadzenia skutecznych polityk rozwoju w takich obszarach życia jak edukacja, praca czy opieka zdrowotna.
Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Statystycznego lub dzwoniąc na infolinię GUS: (22) 279 99 99 wew. 8.