Opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię. W ramach opieki realizowane są funkcje: opiekuńcza, wychowawcza oraz edukacyjna. Opieka nad dzieckiem może być sprawowana do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku, gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia.
W Gminie Kleszczów opieka nad dziećmi do lat 3 sprawowana jest w dwojaki sposób poprzez umieszczenie dziecka w żłobku lub u opiekuna dziennego zatrudnianego przez gminę Kleszczów.
Aktualne konkursy na opiekunów dziennych
Żłobek
Żłobek jest jedną z kilku form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). Ma wspierać rodziców w opiece i wychowaniu dzieci, ale przede wszystkim zapewniać dziecku możliwość uczenia się poprzez zabawę oraz opiekę w czasie, gdy rodzice nie mogą jej sprawować osobiście np. w czasie gdy są w pracy.
Do zadań żłobka należy w szczególności:
- zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych;
- zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka;
- prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka.
Co zrobić, żeby zapisać dziecko do żłobka?
Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko uczęszczało do żłobka w Twojej gminie w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się jakie są terminy i warunki wpisania dziecka na listę oczekujących. Wszelkie informacje na powyższy temat dostępne są na stronie internetowej żłobka.
Jakie dzieci mogą być przyjęte do żłobka?
W żłobku mogą przebywać dzieci od ukończenia 20 tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. Wyjątkowo, w przypadkach uzasadnionych rozwojem dziecka lub brakiem miejsc przedszkolnych oraz jeśli statut żłobka pozwala na przyjmowanie dzieci starszych, możliwe jest korzystanie ze żłobka przez dziecko starsze, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4 rok życia.
Należy jednak pamiętać, że warunki przyjmowania dzieci ustala w statucie żłobka podmiot tworzący żłobek. W statucie żłobka podmiot, który ten żłobek utworzył ustala także, jakie dzieci będą miały preferencje przy naborze – w szczególności dotyczy to dzieci niepełnosprawnych – o ile żłobek jest przystosowany do przyjmowania dzieci niepełnosprawnych (o danym rodzaju niepełnosprawności), a także dzieci z rodzin wielodzietnych.
W przypadku nieobecności dziecka w żłobku dyrektor żłobka może przyjąć na miejsce tego dziecka na czas jego nieobecności inne dziecko, na podstawie umowy z jego rodzicami.
Ile godzin dziennie dziecko może spędzić w żłobku?
W żłobku zapewnia się opiekę nad dzieckiem w wymiarze do 10 godzin dziennie względem każdego dziecka. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. rodzice muszą zostać dłużej w pracy albo pójść do lekarza po pracy) czas ten, na wniosek rodzica dziecka, może być wydłużony, za dodatkową opłatą.
Godziny pracy żłobka ustala się w regulaminie organizacyjnym, który nadaje dyrektor żłobka.
Kto opiekuje się dziećmi w żłobku?
W żłobku dziećmi opiekują się osoby z odpowiednim wykształceniem pedagogicznym lub psychologicznym, pielęgniarki, położne, a także osoby posiadające udokumentowane doświadczenie w pracy z małymi dziećmi lub osoby, które ukończyły szkolenie dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym. Dodatkowo, pracownikom żłobka mogą pomagać przeszkoleni specjalnie w tym celu wolontariusze.
Pracownikami żłobka oraz wolontariuszami mogą być wyłącznie osoby niekarane oraz dające rękojmię należytego sprawowania opieki nad dzieckiem.
Jakie są obowiązki żłobka w zakresie wyżywienia dzieci?
Żłobek zapewnia dzieciom wyżywienie zgodne z wymaganiami dla danej grupy wiekowej wynikającymi z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej, opracowywanych przez Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie. Rodzice są zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt oraz wyżywienie dzieci w żłobku. W żłobku zapewnia się dzieciom możliwość higienicznego spożywania posiłków.
Ile kosztuje żłobek?
Rodzice ponoszą opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka w żłobku, których wysokość ustalana jest przez podmiot tworzący żłobek. W przypadku żłobków publicznych (tworzonych przez gminy), wysokość tych opłat ustala rada gminy w drodze uchwały, którą można znaleźć np. w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej danej gminy bądź na tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy. Rada gminy uchwałą może również częściowo lub całkowicie zwolnić rodziców od ponoszenia opłat. W przypadku nieobecności dziecka w żłobku (np. z powodu choroby) opłaty za pobyt i wyżywienie mogą być mniejsze (co powinno zostać określone w statucie żłobka).
Dzienny opiekun
Podobnie jak w przypadku żłobka także instytucja dziennego opiekuna ma pomóc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (sprawowaniem opieki nad dziećmi). W czasie, gdy rodzice nie mogą sprawować opieki nad dzieckiem z powodu np. pracy zawodowej, mogą je powierzyć opiece dziennego opiekuna. Opieka sprawowana jest w warunkach domowych, a czas sprawowania opieki przez dziennego opiekuna efektywniej dopasowany do czasu pracy rodziców. Dzienny opiekun jest osobą zatrudnianą przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa), instytucje publiczne, osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dzienny opiekun może również prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek (tzw. samozatrudnienie).
Dzienny opiekun sprawuje opiekę w lokalu, do którego posiada tytuł prawny, czyli np. we własnym mieszkaniu lub w wynajmowanym przez siebie lokalu, lub w lokalu udostępnionym mu przez podmiot, który go zatrudnia.
Co do zasady dzienny opiekun może sprawować opiekę nad 5 dzieci, chyba, że w grupie znajduje się dziecko w wieku poniżej 1 roku życia, dziecko niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki – wówczas dzienny opiekun może sprawować opiekę nad 3 dzieci.
Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono możliwość dla dziennego opiekuna sprawowania opieki nad maksymalnie 8 dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki – nad maksymalnie nad 5 dzieci, po spełnieniu dwóch warunków – pierwszym z nich jest zgoda wszystkich rodziców, natomiast drugim jest sprawowanie opieki nad dziećmi razem z dziennym opiekunem przez co najmniej jednego z rodziców.
Jak zapisać dziecko do dziennego opiekuna?
Podmiot zatrudniający dziennego opiekuna udzieli wszelkich wyjaśnień dotyczących możliwości zapisania dziecka, wystarczy skontaktować się z urzędem gminy na terenie której pracuje dzienny opiekun.
Jakie dzieci mogą być objęte opieką dziennego opiekuna?
Opieką dziennego opiekuna mogą być objęte dzieci w wieku od 1 roku życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia.
Ile godzin dziennie dziecko może spędzić pod opieką dziennego opiekuna?
Przepis nie reguluje ile godzin dziennie dziecko może spędzić u dziennego opiekuna. Podmiot zatrudniający dziennego opiekuna w umowie z dziennym opiekunem określa godziny jego pracy. W wykazie dziennych opiekunów i podmiotów ich zatrudniających znajduje się informacja o godzinach pracy dziennego opiekuna.
Jakie są obowiązki dziennego opiekuna w zakresie wyżywienia dzieci?
Przepisy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 nie regulują kwestii wyżywienia dzieci znajdujących się pod opieką dziennego opiekuna. Jeżeli dzienny opiekun zapewnia dzieciom wyżywienie, rodzice ponoszą za nie opłatę.
Jaki wpływ mają rodzice na opiekę nad dzieckiem przez dziennego opiekuna?
Dzienny opiekun prowadzący zajęcia z dziećmi, nad którymi sprawuje opiekę, współpracuje z rodzicami tych dzieci, w szczególności przez prowadzenie konsultacji i udzielanie porad rodzicom w zakresie pracy z dziećmi. Dzienny opiekun może korzystać z pomocy rodziców w sprawowaniu opieki nad dziećmi w czasie prowadzenia zajęć.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Informacje dla rodziców dzieci uczęszczających do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna, na które nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy
Dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki
Prowadzenie postępowania w sprawie przyznania dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki i jego wypłaty należeć będzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przyznanie dofinansowania i jego wypłata zależeć będzie od poprawności i kompletności danych dzieci i rodziców (przez rodzica rozumie się także opiekuna prawnego lub inną osobę, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem), a także danych dotyczących instytucji opieki i podmiotu prowadzącego instytucję znajdujących się w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych lub wykazie dziennych opiekunów.
Informacje o dzieciach uczęszczających do instytucji opieki i ich rodzicach do rejestru lub wykazu będą przekazywać podmioty prowadzące instytucje opieki. Dane nie będą publikowane na stronach gminy prowadzącej rejestr żłobków i klubów dziecięcych oraz wykaz dziennych opiekunów i ministra właściwego do spraw rodziny.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie komunikował się ze żłobkiem, klubem dziecięcym, podmiotem zatrudniającym dziennego opiekuna lub dziennym opiekunem prowadzącym działalność na własny rachunek za pomocą adresu poczty elektronicznej, jaki jest wskazany w rejestrze lub wykazie.
Na jakie dzieci przysługuje dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt w instytucji opieki?
Dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie przysługiwało rodzicom, w tym opiekunom prawnym, innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, na dziecko uczęszczające do ww. instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego.
Dofinansowanie będzie przysługiwać na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna, na które nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy. Biorąc pod uwagę, że rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończenia 35 miesiąca życia, to dofinansowanie będzie przysługiwać:
- na dziecko pierwsze lub jedyne w rodzinie, niezależnie od wieku, pod warunkiem uczęszczania tego dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystania z opieki dziennego opiekuna
- na każde dziecko w wieku przed miesiącem ukończenia 12. miesiąca życia i po miesiącu ukończenia 35. miesiąca życia, pod warunkiem, że dziecko uczęszcza do instytucji opieki.
Kto składa wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania?W jaki sposób?
Wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania będzie składać rodzic. Przez rodzica rozumie się także opiekuna prawnego oraz inne osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Wniosek będzie składany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek będzie można składać wyłącznie przez Internet za pośrednictwem portalu PUE ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.
Od kiedy będzie można składać wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania?
Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia 2022 r. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 maja 2022 r., to prawo do dofinansowania zostanie ustalone przez ZUS od 1 stycznia 2022 r.
Ile będzie wynosić dofinansowanie?
Wysokość dofinansowania to co do zasady 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Co należy rozumieć przez opłatę rodzica ponoszoną za pobyt dziecka?
Przez opłatę rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna rozumie się miesięczną opłatę ponoszoną przez rodzica za pobyt dziecka w ww. instytucjach z uwzględnieniem przyznanych przez podmiot prowadzący zniżek, z uwzględnieniem dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Do opłaty za pobyt dziecka nie wlicza się opłaty za wyżywienie.
Jakie obowiązki będzie musiał wypełniać podmiot prowadzący instytucję opieki w związku z wprowadzeniem dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w instytucji? W jakim terminie? Gdzie?
Podmioty prowadzące instytucje opieki dla dzieci do lat 3 będą zobowiązane co miesiąc do przekazywania do systemu Rejestr Żłobków informacji o dzieciach uczęszczających do instytucji opieki oraz ich rodzicach. Informację dotyczące dzieci uczęszczających do instytucji opieki podmioty prowadzące będą miały obowiązek przekazywać co miesiąc od kwietnia 2022 r. w terminie 5 dni roboczych liczonych od pierwszego dnia danego miesiąca, według stanu za poprzedni miesiąc. Dane zawarte w informacji będą od 1 kwietnia 2022 r. niezbędne do przyznania dofinansowania przez ZUS.