Coraz więcej osób pada ofiarą oszustów podszywających się pod doradców finansowych, którzy obiecują szybkie i łatwe zyski z inwestycji. Przestępcy wykorzystują naszą chęć pomnożenia oszczędności, stosując wyrafinowane metody manipulacji i socjotechniki.
Przykładem takiego procederu jest niedawny przypadek z Bełchatowa. Mieszkaniec powiatu bełchatowskiego stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych, wierząc w obietnice fałszywego przedstawiciela inwestycyjnego, z którym nawiązał kontakt przez internetowy komunikator. Oszust przekonywał go o możliwości szybkiego pomnożenia środków poprzez inwestycje na rzekomej platformie finansowej.
Jak relacjonuje bełchatowska policja, pokrzywdzony przekonany o możliwości wielokrotnego pomnożenia oszczędności w krótkim czasie, od początku sierpnia przelewał środki finansowe na rzekome inwestycje w ramach jednej z platform inwestycyjnych. Fałszywy doradca finansowy przeprowadził poszkodowanego przez cały proces zakładania wirtualnego portfela inwestycyjnego. Mężczyzna nie nabrał żadnych podejrzeń i jak po sznurku przez okres miesiąca wykonywał kolejne sugestie oszustów przekazując coraz to większe kwoty gotówki. Przestępcy aby bardziej się uwiarygodnić przedstawiali swojej ofierze różne wykresy z zyskami z inwestycji. Finalnie sprawcy nie ograniczyli się tylko do poleceń przelewów internetowych. Dodatkowo, niektóre z „transz inwestycyjnych” wypłacali z bankomatu za pomocą udostępnionego przez pokrzywdzonego kodu blik, a także przyjeżdżali w umówione miejsce i odbierali gotówkę od zmanipulowanego mężczyzny.
Dopiero gdy mężczyzna został poinformowany o ryzyku utraty „zainwestowanych” środków, zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa i zgłosił sprawę na policję. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy, 19- i 23-letni sprawcy zostali zatrzymani na gorącym uczynku, gdy ponownie przyjechali po kolejną „transzę inwestycyjną”. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszeli już zarzuty oszustwa, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na okres 3 miesięcy. O dalszym ich losie zdecyduje sąd.
Jak się ustrzec przed oszustami?
- Bądź sceptyczny wobec ofert gwarantujących wysokie zyski bez ryzyka. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by było prawdziwe, najprawdopodobniej tak jest.
- Nie udostępniaj danych do logowania, haseł ani kodów BLIK nieznajomym. Żaden prawdziwy doradca finansowy nie będzie ich od Ciebie wymagał.
- Weryfikuj wiarygodność firm i doradców. Sprawdź opinie w internecie, zweryfikuj licencje i zezwolenia na prowadzenie działalności finansowej.
- Konsultuj decyzje inwestycyjne z niezależnymi specjalistami. Zasięgnij rady u zaufanego doradcy finansowego lub prawnika.
- Zachowaj ostrożność podczas kontaktów online. Nie ufaj osobom, które kontaktują się z Tobą niespodziewanie i naciskają na szybkie decyzje.
- Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa:
- Natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Zablokuj dostęp do konta i zmień hasła.
- Zgłoś sprawę na policję. Im szybciej poinformujesz organy ścigania, tym większa szansa na zatrzymanie sprawców i odzyskanie środków.
Pamiętaj: Twoje bezpieczeństwo finansowe zależy od Twojej ostrożności. Nie daj się zwieść obietnicom szybkiego zysku i zawsze dokładnie sprawdzaj, komu powierzasz swoje pieniądze.