Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o tym, jakie znaczenie ma paragon.
Paragony wydawane w placówkach handlowych i zakładach usługowych pozwalają nam nie tylko na porównywanie cen w różnych sklepach oraz skuteczne zgłaszanie reklamacji i wymianę towaru w przypadku wad. Paragon jest również potwierdzeniem czy transakcja została prawidłowo rozliczona. Akcja nieprzypadkowo rusza w wakacje, kiedy w ośrodkach wypoczynkowych pojawia się wiele sezonowych biznesów.
„Paragon, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT.
Wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale także dla nas wszystkich. Paragon jest potwierdzeniem, że podatek trafił do budżetu państwa a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy” – można przeczytać w tekście informującym o akcji „Weź paragon” na stronie www.lodzkie.kas.gov.pl.
Z tegoż tekstu można się również dowiedzieć, jakie są cechy prawidłowo wystawionego paragonu i jakie funkcje będzie posiadać aplikacja e-Paragony, przygotowywana przez Ministerstwo Finansów.