Przez półtora roku grupa przestępcza przywiozła i porzuciła na wynajętych posesjach ponad 68 tys. ton niebezpiecznych odpadów.
Koszt utylizacji takiej ilości odpadów jest szacowany na przeszło 350 mln zł. Zatrzymaniem przestępczego procederu chwalą się funkcjonariusze łódzkich oddziałów CBŚP, KAS, WIOŚ i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska wystosowała apel o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wynajmowania powierzchni magazynowych. Oto większy fragment apelu, dostępnego m.in. na str. WIOŚ w Łodzi:
„Co powinno wzbudzić wątpliwości podczas zawierania umowy najmu?
Pierwszą rzeczą, na która należy zwrócić szczególną uwagę podczas zawierania umowy najmu jest to z kim ją zawieramy. Wątpliwości powinny wzbudzić próby zawarcia umowy przez zagraniczne firmy (szczególnie spoza UE), które nie posiadają oddziałów na terenie Polski. Szczególną ostrożność należy również zachować podczas zawierania umów ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, w szczególności nowo założonymi, z niskim kapitałem. Informacje o spółkach można nieodpłatnie sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W przypadkach, gdy zgłasza się do nas przedstawiciel jakieś przedsiębiorstwa warto zweryfikować wiarygodność posiadanego przez niego pełnomocnictwa (m.in. zgodność danych osobowych, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej). Zawsze można zwrócić się do przedsiębiorstwa, celem zweryfikowania czy dane osoba faktycznie je reprezentuje. Czujność powinny wzbudzić również osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, które są zainteresowane wynajmem wielkopowierzchniowym obiektów.
Kolejną istotną kwestią jest cel wynajęcia nieruchomości. Fakt, że najemca deklaruje, że nie będzie magazynował odpadów nie oznacza, że tego nie zrobi.
Warto ustalić wcześniej, w jakich celach nieruchomość będzie wykorzystywana i czy deklarowany sposób wykorzystania jest możliwy np. ze względu na stan techniczny obiektów.
Przykładowo – najemca deklaruje, że będzie magazynował żywność w magazynach z wadliwą instalacją elektryczną, substancje chemiczne w obiektach bez wentylacji lub jakiekolwiek wartościowe materiały na terenie nieruchomości niestrzeżonych, bez monitoringu wizyjnego. Takie sytuacje powinny od razu zniechęcić do wynajęcia nieruchomości.
Na nielegalne miejsca magazynowania odpadów są często wybierane obiekty znajdujące się na uboczu, mało widoczne, na terenach o nielicznej zabudowie, z utrudnionym dojazdem lub takie, gdzie zwiększony ruch pojazdów nie wzbudzi podejrzeń. Celem przestępców środowiskowych padają przede wszystkim obiekty w złym stanie technicznym, z przestarzałymi instalacjami, ograniczonym dostępem do mediów, czy ubogim zapleczem socjalnym. Nie powinno to jednak uśpić czujności właścicieli nowych obiektów.
Podejrzane są także sytuacje, gdy najemca proponuje zawyżoną cenę za wynajem nieruchomości. Jeżeli wynajmujesz nieruchomość i masz uzasadnione podejrzenia, że są na niej nielegalnie magazynowane odpady sprawę możesz zgłosić do Inspekcji Ochrony Środowiska, organów ścigania oraz władz samorządowych.
W przypadku ujawnienia miejsca nagromadzenia odpadów, od razu zgłoś sprawę właściwym organom. Nie próbuj ich zagospodarować samodzielnie, ponieważ mogą stanowić zagrożenie do Twojego zdrowia i życia oraz dla środowiska”.
Źródło: https://www.wios.lodz.pl