Dofinansowanie obejmuje nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.
O dopłaty do nawozów w 2023 r. może się starać rolnik, któremu z powodu agresji Rosji na Ukrainę zagraża utrata płynności finansowej. Musi jednak być on mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem. Ponadto wnioskodawca musi mieć nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Musi też wykazać się złożeniem wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za rok 2023.
Do wniosku o dopłaty trzeba dołączyć dokumenty zakupu nawozów mineralnych (kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję). Zakup nawozów musi być dokonany między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r., natomiast podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu nawozami lub ich sprzedaży.
Kwota dofinansowania została uzależniona od ilości i rodzaju użytków rolnych:
- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk),
- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia).
Nabór wniosków prowadzą do 31 lipca biura powiatowe ARiMR. Dokumentację można dostarczyć bezpośrednio do placówek, drogą elektroniczną (za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel) i rejestrowaną przesyłką pocztową.