Uzyskanie osobowości prawnej, pomoc finansowa raz w roku, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, zwolnienie z podatku dochodowego oraz VAT, brak konieczności posiadania kasy fiskalnej, zerowe koszty oraz prosta i szybka rejestracja – to jedne z wielu korzyści, jakie dała kołom gospodyń wiejskich ustawa o KGW.
W naszej gminie – choć mamy aż dziesięć sołectw – na wspólne działanie zdecydowały się na razie jedynie panie z Wolicy. KGW „Woliczanki” to nasza chluba i powód do dumy, ale potrzeby i potencjał gminy Kleszczów wydają się dużo większe!
– Jeśli w twoim miejscu zamieszkania nie ma jeszcze Koła Gospodyń Wiejskich, możesz je założyć. Warto podkreślić, że to inicjatywa skierowana nie tylko do pań, ale także do mężczyzn. W sąsiednich gminach tego typu przedsięwzięcia sprawdzają się znakomicie, liczymy że i u nas mieszkańcy podejdą do tego z entuzjazmem – zachęca Ewelina Nocoń, zastępca wójta gminy Kleszczów.
Formalności ograniczono do minimum, liczy się przede wszystkim inicjatywa i chęć sąsiedzkiej aktywizacji. Do zarejestrowania Koła wystarczy 10 chętnych osób, które ukończyły 18 lat i wyrażą chęć uczestniczenia w działaniach KGW w swojej miejscowości. A w ślad za tym idzie finansowa pomoc od państwa, przy czym wysokość wsparcia uzależniona jest od liczby członków koła.
Obecnie dotacje na działalność KGW wynosi 8 tysięcy złotych dla Kół liczących do 30 członków, 9 tysięcy złotych dla KGW liczących od 31 do 75 członków i 10 tysięcy złotych dla tych, które zrzeszają ponad 75 członków.
Szczegółowych informacji udziela biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bełchatowie (tel. 44 635 02 81), a pomoc przy dopełnieniu formalności deklaruje kleszczowski Urząd Gminy.