29 maja ZUS przelał ponad pół miliarda złotych na konta rodziców i opiekunów w ramach wypłaty świadczenia 800+. Wypłaty dotyczyły osób, które otrzymują świadczenie wychowawcze drugiego dnia każdego miesiąca.
Nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800+ rozpoczął się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r.
29 maja ZUS rozpoczął już wypłatę tych świadczeń. Pierwszy przelew, na kwotę ponad pół miliarda złotych, dotyczy osób, które dostają świadczenie drugiego dnia miesiąca. 3 czerwca – ZUS przekazał kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca trafi do nich ponad miliard złotych.
Od 1 lutego 2024 r. rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, mogli składać wnioski na ten okres świadczeniowy. Jeśli ktoś tego nie zrobił, nadal ma taką możliwość.
Wnioski o 800+ można składać za pośrednictwem:
- bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS,
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portalu Emp@tia,
- bankowości elektronicznej.
Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty i nie stracić prawa do świadczenia.
Jeśli rodzice czy opiekunowie złożą wniosek na nowy okres po 30 czerwca, to nie otrzymają wyrównania. Prawo do świadczenia będzie im przysługiwało od miesiąca, w którym złożą wniosek.
Ta zasada nie dotyczy rodziców nowo narodzonych dzieci. Dla nich czas na złożenie wniosku wynosi trzy miesiące od dnia narodzin dziecka. Jeśli złożą wniosek w tym terminie, świadczenie będzie im przysługiwało od dnia narodzin dziecka.
Świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy wskazany we wniosku.